Jak dopasować i spersonalizować obcy szablon na Bloggerze bez znajomości HTML ?

Przyznam się, że trochę bałam się dopasowywania tego obcego szablonu (zaimportowanego z zewnątrz), ale wszystko jest do przejścia. Tymbardziej, że dbają o to jego twórcy, załączając szczegółową instrukcję krok po kroku. Tylko trzeba się w nią wczytać (i z początku rozgryźć o co w niej chodzi). Taką instrukcję do szablonu znajdziecie bezpośrednio albo na stronie, z której go pobraliście, albo w pliku, który wgraliście na komputer. Choć na pierwszy rzut oka może Was ona zniechęcić (wiem po sobie), ale po dogłębniejszym rozpoznaniu terenu okazuje się, że

WSZYSTKO JEST TRUDNE , ZANIM STANIE SIE PROSTE.

Instrukcję trzeba realizować krok po kroku. 
 
Na początek można wybrać prostszy szablon (bez bajerów), ktćry nie wymaga zbyt wielu modyfikacji. Taki, gdzie trzeba tylko zmienić nazwy kategorii i podlinkować własne profile w mediach społecznościowych.  

Sama na początku sporo błądziłam, żeby więc zaoszczędzić Wam tego czasu, kilka podstawowych wskazówek : 

Pamiętajcie : wszystko jest dla ludzi, a te szablony z założenia są zaprojektowane właśnie dla laików, którzy nie znają HTML i sami czegoś takiego sobie nie opracują.

  • Po pierwsze przejrzyj dobrze plik z szablonem, który wgrałeś na bloga. Znajdziesz w nim plik z rozszerzeniem xml, który bezpośrednio załadowujemy na bloga (to ten « surowy » ogólnikowy szablon).

  • Może wypatrzysz tam plik index, który po kliknięciu przeniesie Cię na stronę z instrukcją krok po kroku.

  • Otwórz plik read me (czyli przeczytaj mnie). Najprawdopodobniej może to być kod HTML, który trzeba wstawić do osobnego arkuszu CSS. Np w szablonie, który poprzednio używałam wiele osób, które go sobie załadowało (wiem z komentarzy na stronie jego twórców), skarżyło się, że slider nie działa. Tymczasem trzeba było otworzyć plik read me i pobrać z niego odpowiedni kod HTML.

  • Możecie spróbować pootwierać poszczególne pliki z rozszerzeniem png. Będą to prawdopodobnie zrzuty ekranu z pokazaną krok po kroku instrukcją: co i gdzie zmienić na Blogerze.

A to już kilka zrzutów ekranu, żeby było bardziej obrazowo.

Plik z szablonem po wgraniu na komputer. Znajdziecie tu plik z rozszerzeniem xml do wgrania na bloga i wiele innych, które też będą Wam pomocne np plik index.html czyli instrukcja. 
 

Pliki tekstowe z rozszerzeniem txt zawierają kody HTML do wstawienia w odpowiednie miejsce (gdzie? -jest to wyjaśnione w instrukcji).

Nie zapominaj o pliku read me, czyli przeczytaj mnie. Nie darmo tak się nazywa. 

Po otwarciu pliku index.html trafiamy na instrukcję krok po kroku. Realizujmy ją krok po kroku od samego początku, czyli od momentu jak wgrać szablon na Bloggera. 

W tym celu (wgrania nowego szablonu) wchodzimy w Szablon, Utwórz/przywróć kopię zapasową i pobieramy nasz plik z rozszerzeniem xml.

Jeżeli teraz wejdziecie w Układ prawdopodobnie pojawiły się tam nowe rubryki (nowe gadżety). Być może do nich trzeba wkleić kod HTML (który znajdziecie w plikach tekstowych – to te z rozszerzeniem txt). 

W moim przypadku w ten sposób wkleiłam pliki z własnymi ikonkami społecznościowymi. Teraz trzeba wkleić linki do własnych profili w odpowiednich mediach.  Na link jest zostawione puste miejsce (a w niektórych szablonach znak hastagu #, by bardziej rzucało się w oczy). Odpowiedni link wklejamy w miejce <a href:’ TUTAJ  ‚  itd 

Jeżeli chcecie, by pod każdym kolejnym postem pokazywał się profil autora (z Google). Będąc w Układzie wchodzimy w Posty, Edytuj i zaznaczamy rubrykę: Pokaż profil autora pod postem. Można to sprawdzić również w podstawowym szablonie Bloggera. 
 

Być może będziecie musieli dokonać pewnych zmian w kodzie HTML. Ale nie jest to znowu takie straszne. Jak coś Wam nie wyjdzie, zawsze możecie na nowo pobrać po raz kolejny ten sam szablon. Czy pisałam Wam, że dobrze zrobić sobie kopię zapasową starego szablonu? Zróbcie to na samym początku (Utwórz/przywróć kopię zapasową). 
Kiedy jesteśmy w edycji Szablonu, klikamy na Formatuj szablon, CTRL + F , wyszukujemy odpowiednią frazę, podaną w instrukcji i dokonujemy w niej zmian, czyli najprawdopodobniej wklejamy własne linki do naszych mediów społecznościowych i zapisujemy zmiany. 
 

Jak wkleić nowy arkusz CSS na bloga? Wchodzimy w Szablon, Dopasuj, Zaawansowane i tu wklejamy nasz kod (być może taki kod znajdziecie w pliku read me). 

Każdy szablon jest inny i wymaga innych dopasowań, ale mam nadzieję, że niektóre z powyższych wskazówek pomogą Wam dopasować ten Wasz wymarzony. 

Pozdrawiam serdecznie

Beata 


Jeżeli pomogłam, zaciekawiłam lub rozbawiłam proszę polub mnie na FB:

Zapisz się na Newsletter

More from BEATA REDZIMSKA

Podstawy fotografii. Najlepsze zdjęcia z minionego roku.

Bo jeżeli dzisiaj Twoje zdjęcia nie są tak dobre, jak tego chciałbyś…...
Read More