Jak zmienić szablon na Bloggerze ?

Jeżeli piszecie bloga i koncentrujecie się wyłącznie na jakości publikowanych treści to zdradzę Wam cyniczną prawdę, która obowiązuje w blogosferze : wygląd bloga wpływa na to, jak jest postrzegane to, co piszemy. Niestety. Przekonałam się o tym na własnej skórze, a raczej na własnym blogu. Sporo na nim niedoróbek i nie mam profesjonalnego szablonu (póki co).
Niestety w internecie jest wielu zapomnianych niedocenianych autorów. Bo internauta zawsze i wszędzie gdzieś się spieszy. I jeżeli zatrzyma oko na czymś przyjemnym, to jest szansa, że zatrzyma się na dłużej.
Nie chcę nikomu dawać lekcji co do wygądu bloga (bo i u mnie ta kwestia pozostawia dużo do życzenia). Najpierw samodzielnie dłubałam przy szablonie dostarczonym przez Bloggera. Dało mi to materiał na sporo wpisów w kategorii DESIGN ). Póki co wyczerpałam ten temat, a raczej wyczerpała się moja kreatywność. 

Ale zajrzyjcie np do Weroniki z Plasterka cytryny ile ciekawych rzeczy można z takim szablonem zrobić. W końcu sięgnęłam po gotowy szablon (póki co darmowy). I wiecie co nie taki diabeł straszny …

Wiem, że wiele osób podchodzi do tego tematu jak do jeża (bo nie obędzie się bez grzebania w kodzie HTML). Ale można tego jeża wziąć za rogi. A przynajmniej spróbować. Zmiana szablonu na Bloggerze jest trudniejsza niż na wordpressie. Bo tu pewne rzeczy trzeba ustawić ręcznie. Ale wszystko jest dla ludzi. Albo inaczej : 

Wszystko jest trudne zanim stanie się proste.

To motto mojego bloga. Dodatkowo postaram się Wam dokładnie pokazać jak w najprostrzy sposób to zrobić. Najtrudnieszy jest (jak ze wszystkim) pierwszy krok. 

Gdzie można znaleźć szablony na Bloggera ? 

Darmowych szablonów jest wiele, choć te płatne pewnie są ciekawsze i bardziej dopracowane. 
Np można skorzystać ze stron

Jeżeli wypatrzycie u kogoś fajny szablon, to możecie zjechać w dół strony i sprawdzić czy nie ma tam linku, który prowadzi do miejsca z którego ten szablon pochodzi. Jeżeli zaś chodzi o wordpressowskie szablony po raz kolejny polecam fajne narzędzie za pomocą którego można « prześwietlić » każdego wordpressowskiego bloga (jaki ma szablon i jakie wtyczki) What wp theme is that?

Gdy wypatrzymy już wymarzony szablon wystarczy pobrać go i rozpakować. Choć po prawdzie sama testowałam kilka różnych szablonów zanim zdecydowałam się na ten obecny (bardzo minimalistyczny). Po prostu nabrałam sporo różnych szablonów i przymierzałam je kolejno do mojego bloga testowego. 

Uwaga wirusy.

Ale tu chciałam polecić Wam pewną ostrożność. Nie klikajcie w byle co i dobrze czytajcie kolejne plansze. Bo w internecie wiele rzeczy jest za darmo, ale czasami zupełnie niechcący można pobrać je z dobrodziejstwem inwentarza czyli z różnymi wirusami. Dlatego warto po takiej operacji (pobierania szablonów) zeskanować komputer kolejno za pomocą różnych programów przeciwwirusowych jak np ESET czy Malware byte. Są one dostępne on line. Tu kładę nacisk, by stosować je kolejno, a nie wszystkie na raz (równocześnie). Bo po prostu blokują wzajemnie swoje działania, a wirusom w to graj. 
 

Po wgraniu szablonu, trzeba go rozpakować. Bo na bloga wgrywamy sam plik z rozszerzeniem xlm.
Moje szablony rozpakowałam przy użyciu IZARC-u. To bezpłatny program, można pobrać go z internetu, ale znowu uważać, by nie napytać sobie biedy i nie załadować go z dobrodziejstwem inwentarza.
Przed wgraniem nowego szablonu na bloga, na wszelki wypadek zapisujemy sobie gdzieś (ale nie byle gdzie, tylko tak byśmy zapamiętali) stary. Na wszelki wypadek, gdybyśmy chcieli do niego wrócić.

Teraz wgrywamy nowy szablon na bloga. To jeden klik.
No i teraz dopiero zaczynają się schody. Nowy szablon trzeba spersonalizować, czyli

  • podpiąć linki do naszych profili w odpowiednich mediach społecznościowych
  • podpiąć odpowiednie kategorie czy strony pod odpowiednie zakładki
  • dodać własne zdjęcia, jeżeli korzystacie z szablonu ze sliderem.

Jak to zrobić ? By było bardziej łopatologicznie, pokażę na przykładach. 

Wchodzimy w Szablon. Następnie w Utwórz/Przywróć kopię zapasową, po to by zapisać nasz pierwotny szablon.
Gdy zapisaliśmy nasz wyjściowy szablon, pobieramy na bloga ten nowy (rozpakowany – pokazywałam to we wpisie Jak wgrac szablon na bloga na Bloggerze?), a właściwie tylko plik z rozszerzeniem xml

Jeden klik i nowy szablon jest już na blogu. Teraz musimy go spersonalizować, czyli pozmieniać to i owo. Np dodać własne nazwy i linki do odpowiednich zakładek czy ikonek mediów społecznościowych.

W tym celu wchodzimy w Szablon, Edytuj kod HTML, Formatuj i tu wpisujemy CTRL + F. Pojawia nam się okienko, w którym możemy wpisać poszukiwany fragment kodu. Na niektórych stronach do pobranego szablonu macie dorzuconą instrukcję obsługi (czyli jaki fragment kodu szukać), w innych instrukcja jest dołączona do pliku wgranego na komputer. A jeżeli nie


A jeżeli nie, to tak jak u mnie jedna z kategorii w wyjściowym szablonie nazywała się Features. Wpisuję więc to słowo i odnajduję odpowiednią linijkę kodu. A tam taki element: <a href=’#’>. Zamiast # wstawiam odpowieni link, a samo słowo Features zastępują nazwą swojej kategorii na blogu (czyli u mnie Blogowanie).


                                                                                                                                                       Teraz muszę zająć się ikonkami mediów społecznościowych. Nie mam instrukcji, ale co mi tam. Wpisuję np Google Plus i już mam odpowiednią linijkę kodu. Podobnie w <a href=’#’> zamiast # wstawiam odpowieni link do mojego profilu na Google Plus.


Teraz jeżeli wybrałam sobie szablon ze sliderem. Mój pierwszy obcy szablon miał takie coś.


Tu akturat miałam instrukcję obsługi. Odnajdujemy odpowiedni fragment kodu i tam gdzie mam src=’http …. wtawiam link do mojej fotki.

Jak taki link uzyskać. Można oczywiście skorzystać z programów typu Imageshack.com. 
 

Ale ja wykorzystałam tu stary dobry Pinterest. Po prostu załadowujemy wybrany obrazek (w odpowiednich rozmiarach) z komputera lub komórki na Pinterest. Można wrzucić go do tzw secret board, czyli tablicy widocznej tylko dla siebie. Teraz wchodzimy w obrazek, klikamy w Image i mamy jego adres URL

            Jak tutaj. Teraz wstawiamy go w odpowiednie miejsce w szablonie i całość zapisujemy.


Krótki rzut okiem na bloga. Już tu jest.


To chyba na tyle. Pozdrawiam serdecznie Beata

 

Jeżeli pomogłam, zaciekawiłam lub rozbawiłam proszę polub mnie na FB:

Zapisz się na Newsletter

More from BEATA REDZIMSKA

Lekcja marketingu prosto z życia. WCiD

Witam Was serdecznie w tym nowym roku. Z tej okazji chciałam życzyć...
Read More