FOTOGRAFIA

Jak obrabiać zdjęcia i dobrze się przy tym bawić?

jak edytować zdjęcie, nauka fotografii

Psom wstęp wzbroniony.

Wyobraźcie sobie taką scenkę: starsza zadbana pani (jak to mówią Francuzi BCBG) beztrosko przegląda nowości na komórce, a w tzw międzyczasie jej psinka (skądinąd rozkoszna) beztrosko posikuje sobie na tabliczkę z napisem: “Psom – wstęp wzbroniony”.  Tytułem wyjaśnienia tabliczka stoi na samym środku starannie utrzymanego trawnika (w starannie utrzymanym podparyskim miasteczku). A sam napis na niej “stoi wołami”.

Rules are made to be broken. 

Każdy może mieć moment roztargnienia.  To scenka z francuskiego trawnika (i mojego francuskiego podwórka, tak jakoś wywiało mnie z kraju). Francuzi nie są zbyt zdyscyplinowanym narodem (dyscyplina hamuje kreatywność, a ta przecież jest ich znakiem firmowym). Tu przechodzenie na czerwonym świetle jest  normą i nie tylko. Wiele rzeczy zdziwi Was w Paryżu.

Niemniej wyżej opisana scenka wydała mi się bardzo malownicza. Co z tego? Musicie uwierzyć mi na słowo. Marzeniem byłoby w takiej sytuacji mieć pod ręką aparat fotograficzny i ową scenkę uwiecznić … dla potomności. Akurat miałam aparat. Co z tego?

Zanim …

Zanim owa genialna myśl dotarła do moich ospałych szarych komórek, zanim obmyśliłam kadr i  koncepcję fotki, zanim zadziałał mój “refleks szachisty”, zanim wycelowałam obiektyw w Bogu ducha winnego psinkę i jego właścicielkę (psinka sobie używała, a błogie uczucie ulgi malowało się w jej psich oczach), zanim …

Starsza pani energicznie zwinęła pupilka z miejsca zbordni. I było po ptakach.

jak edytować zdjęcie, nauka fotografii

Niestety. Ze zdjęciami jest jak z kawałami: kiedy trzeba je wyjaśniać, już nie są takie dobre.

Robienie dobrych zdjęć to sztuka, a czasami świetne okazje beztrosko umykają sprzed nosa. Ale to nie powinno być wymówką, by całkowicie odpuścić sobie fotografowanie.

Nie darmo taki genialny fotograf jak Ansel Adams powiedział, że 12 dobrych zdjęć w roku to dobry zbiór.

[Tweet “12 significant photographs in any year is a good crop. Ansel Adams”]

A inny wyśmienity fotograf Henri Carthier Bresson, że pierwsze 10 000 zdjęć są najgorsze.

[Tweet “Your 10 000 photographs are your worst. Henri Carthier Bresson. “]

Wiecej fotograficznych cytatów znajdziecie tutaj.

Praktyka czyni mistrza i potrafi uczulić na takie smakowite kąski (“fotograficzne”).

jak edytować zdjęcie, nauka fotografii

 

Co fotografować?

Zawsze można fotografowac martwą naturę. 

Choć czasami wcale nie jest taka martwa, bywa że szaleje w najlepsze (np burza), a wtedy lepiej zachować zdrowy dystans i fotografowac ją gdzieś z ukrycia.

Można przygotowywać własne aranżacje czy stylizacje.

Jest to trudniejsze jeżeli tak jak ja macie gorliwych pomocników, którzy czasami demontują starannie przygotowaną dekorację, zanim zdążycie ją uwiecznić.

jak edytować zdjęcie, nauka fotografii

 

Fotografowanie osób trzecich bez ich zgody, to delikatna sprawa.

Czy wiecie, że użytkownicy Pinterestu rzadziej podają dalej zdjęcia przedstawiające ludzkie twarze? Jakby intuicyjnie wzbraniali się przed pogwałceniem cudzej prywatności. Przyznam się, że sama zdobywając fotograficzne szlify często kieruję obiektyw na nieznane osoby. Ale staram się pokazywać je tak, by pozostały incognito (np z tyłu, czy tylko jakiś element sylwetki, detal np torebka, która przyciągnęła moją uwagę).

jak edytować zdjęcie, nauka fotografii

 

Inject life into your picture.

Z drugiej strony umieszczenie sylwetki ludzkiej w kadrze stanowi punkt odniesienia dla wzroku widza. Pozwala mu “poczuć” skalę zdjęcia i odnieść ją do czegoś znanego (pod względem rozmiarów).

Any color you want so long as it is black.

W tym tygodniu moje oko urzekło połącznie: black woman, black opium (z reklamy) i black car. Skłoniło mnie to do zabawy z filtrami. Chciałam wydobyć z niego coś więcej. Może jakiś nieokreslony klimat. Byle nie musieć wyjaśniać, że  każdy kolor jest wyjątkowy pod warunkiem, że … będzie czarny.

To z inspiracji cytatem Henry Forda “Może sobie pan zażyczyć samochód w każdym kolorze, byle by był to czarny.” Any customer can have a car painted any color that he wants so long as it is black. ( z cyklu cytatów H Forda z Wikipedii)  

Ale wiecie jak to jest, gdy trzeba wyjaśniać zdjęcia. Wtedy te przestają być dobre.

I always thought good photos were like good jokes. If you have to explain it, it just isn”t that good. Mei Teng.

jak edytować zdjęcie, nauka fotografii

 

jak edytować zdjęcie, nauka fotografii

Jeżeli nie macie i nie znacie żadnego programu do obróbki zdjęć, zajrzyjcie do PICMONKEY.

Wybierzcie tam Edit lub Touch up, pobierzcie zdjęcie, które chcecie odmienić jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki i kliknijcie na ikonkę Effects (ową czarodziejską różdżkę). Program ten jest  bezpłatny w wersji podstawowej, dostępny on line i bardzo intuicyjny.

Jeżeli używacie Photoscape, to filtry znajdziecie w zakładce Filtry.

jak edytować zdjęcie, nauka fotografii

A jak już jesteśmy przy zabawie ze zdjęciami … Urzekły mnie nastrojowe (misterne, koronkowe) ramki na blogu My Pink Plum. Spróbowałam zrobić coś w tym stylu w PicMoney (korzystając z zakładki Overlays – ikonka z motylkiem). Choć nawet zwykła ramka zrobiona w Photoscapie zmienia lekko perspektywę zdjęcia. Zawsze to jakiś pomysł na małą odmianę (szczególnie pierwszego zdjęcia, tego otwierającego wpis).

jak edytować zdjęcie, nauka fotografii
Moja “black woman” po przepuszczeniu przez filtry.

 

W pionie czy w poziomie?

Na większości blogów królują zdjęcia poziome. Chyba dlatego, że zdjęcia w pionie (przy takiej samej szerokości podstawy) zabierają dużo więcej miejsca i zmuszają czytelnika do energicznego przewijania myszką. Ale jeżeli macie zdjęcia w pionie, to jak to radzi Karolina z bloga Zyj-kochaj-twórz możecie np zestawić 2 razem  (tak by łącznie w podstawie miały szerokość poziomej fotki).

jak edytować zdjęcie, nauka fotografii

 

Czy wiecie ile ważą Wasze zdjęcia i jakie są ich wymiary.

By blog wyglądał porządnie dobrze stosować jednolity wymiar zdjęć. Ale z drugiej strony, by czytelnika nie zalała krew w oczekiwaniu na otwarcie się danej strony, dobrze naszeg zdjęcia (jeszcze przed wrzuceniem na bloga) lekko odciążyć.

Waga zdjęcia jest również związana z jego wymiarami. Co prawda duże fotki przyciągają wzrok (i to jest w nich dobre), ale zbyt duże mogą doprowadzić zniecierpliwionego czytelnika do szewskiej pasji, albo po prostu do porzucenia danej strony.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat i poznać kilka użytecznych w tym zakresie narzędzi, polecam wpis: Jak zwiekszyć szybkość ładowania się strony?.

Co się tyczy wymiarów fotek, każdy ma tu swoje upodobania. Ale opinie są tu dość zbieżne: Najlepiej, by fotki miały w podstawie między 600 a 900 pikseli. Choć na Facebooka idealny wymiar to 1200 px na 1200 px.

Sama kiedyś używałam zdjęć o szerokości 600 pikseli. Takie najlepiej pasowały do mojego  poprzedniego szablonu na wordpressie. Odkąd zmieniłam szablon, popuściłam pasa. Przestawiłam się na 750 pikseli, potem na 900, do 1200 px.

Ale ze zwiększeniem rozmiarów, waga  zdjęcia idzie w górę i woła o pomstę do nieba.

Zmniejszam (zmniejszałam) ją za pomocą aplikacji RIOT (do pobrania bezpłatnie i do zainstalowania na komuterze).

Jeżeli chodzi o wymiary fotek, to sprawdziłam na kilku blogach słynących z fotograficznego zacięcia i tak:

jak edytować zdjęcie, nauka fotografii

Jeżeli używacie Photoscapa wagę i wymiary zdjęcia możecie sprawdzić w ten sposób (zdjęcie powyżej).

Jeżeli nie znacie żadnego programu do obróbki zdjęć, zajrzyjcie do Picmonkey. Tam możecie przewymiarować zdjęcia korzystając z opcji Resize.

Sama odciążam fotki za pomocą aplikacji Riot (bezpłatna aplikacja do załadowania i robi dobrą robotę).

 

jak edytować zdjęcie, nauka fotografii

Co prawda zdjęcia najlepiej odciążyć jeszcze przed załadowaniem na bloga, ale …

Jeżeli macie bloga na wordpressie, może skorzystać z wtyczek optymalizujących załadowane już zdjęcia, jak:

Plus, któraś z wtyczek, które ładują fotki w miarę jak czytelnik posuwa się po stronie, typu

(szczegóły w moim wpisie Jak zwiekszyć szybkość ladowania sie strony?

jak edytować zdjęcie, nauka fotografii

Dlaczego tak kocham galerie zdjęć? 

No a zawsze, jeżeli tak jak ja, macie nadmiar fotek i nadmiar fotograficznych zapędów, a do tego nie wiecie, które zdjęcie wybrać do wpisu, możecie połączyć je w galerię:

Na pewno, jak to fajnie napisała Weronika, warto robić blogowe zapasy na zimę, czyli póki jeszcze chce się biegać po dworze (zamiast przykleić się do rozkosznie rozgrzanych żeberek kaloryfera), korzystać z dobrodziejstw przyrody. No i zawsze mieć pod ręką aparat.

 
https://www.facebook.com/vademecumblogerahttps://twitter.com/HARDASKAhttps://plus.google.com/113589991481358500540/postshttp://www.pinterest.com/hardaska/

 

 

 

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook: TWOJA MARKA NA INSTAGRAMIE

O AUTORZE

Jestem blogerką, emigrantką, poczwórną mamą. Kobietą, która nie jednego w życiu doświadczyła, z niejednego pieca jadła chleb.

Od prawie 20 lat mieszkam na emigracji we Francji, w Paryżu.

Uważam, że emigracja to dobra szkoła życia i wymagająca, choć bardzo skuteczna lekcja pokory. Ale też wewnętrznej siły i zdrowego dystansu do samego siebie i momentami wystawiającej nas na próby codzienności.

Jestem tu po to, by pomóc Ci lepiej pisać, skuteczniej docierać do czytelnika, wywołać większe zaangażowanie w social mediach. Czasami rozśmieszę lub zmotywuję.

Ale równolegle do Vademecum Blogera jestem autorem kilku niezależnych miejsc w sieci.

Ponieważ wiele osób pyta się mnie, jak mimo 4 ciąży i 40 - stki na karku udało mi się zachować linię nastolatki, uruchomiłam kanał na YouTube o zdrowym gotowaniu - bezglutenowo - bezmlecznie.

Znajdziesz mnie również na blogu BeataRed.com i powiązanym z nim Instagramie, gdzie piszę bardziej osobiście o Paryżu i mojej pasji, jaką jest nauka języka francuskiego.

A jeżeli interesują Cię praktyczne porady o tym, jak budować swoją obecność w sieci zapraszam na mój kanał na You Tube z blogowymi tutorialami.

(11) Komentarzy

  1. A mnie się podobają mega proste włosy tej pani… chętnie udostępniłabym je dalej 🙂 a co do obróbki zdjęć: ja najczęściej używam Picasy – też darmowy program – i baaaardzo lubię to robić! Jeszcze teraz, kiedy tworzę swój katalog pięknych zdjęć, laptop wciąga mnie bezpowrotnie!

  2. uwielbiam robić zdjęcia i przyznam, że po części zgadzam się z tymi panami z cytatów, droga do świetnego zdjęcia jest naprawdę długa. lubię fotografować naturę, ale ostatnio doszłam do wniosku, że zrobić ładne zdjęcie martwej natury to dopiero spora umiejętność. A pani z Twego zdjęcia wygląda na bardzo ładną, taka Naomi Campbell;)

  3. Jesteś dla mnie kopalnią wiedzy, ja do tej pory w ogóle nie obrabiałam zdjęć. Pracuję obecnie na tablecie i nawet nie wiem, czy program do obróbki zdjęć można na takim urządzeniu zainstalować… Trochę kusi mnie temat, ale może poczekam, aż kupimy laptopa.
    PS. LBA napiszę 11.10.br. sorki, że tak dokładnie, ale ja naprawdę planuję tematy postów 😉
    Pozdrawiam!

    1. Gaju, ale Ty jestes zorganizowana, na prawdę zaimponowałas mi tym. Pozdrawiam serdecznie Beata

  4. Przypomniałaś mi Beatka, że mam do zmniejszenia sporo zdjęć z blogu…w moim programie nie miałam funkcji zmniejszania rozmiaru i przeciążyłam bloga 🙂

    1. Gosiu, ja tez mialam z tym ogromny problem na wordpressie i dorzucanie kolejnej fotki trwało całą wiecznosc. Może sprobuj wtyczkę typu smush it do optymalizowania już załadowanych zdjęc. Ostatnio zachwyciłam się poleconą przez kogos wtyczką WP Optimize (optymalizuje Ci bazę danych) i wyrzuca z niej zbędne kilkogramy. Choc to zawsze kolejne wtyczki, a waga bloga woła o pomstę do nieba. Teraz myslę, że najlepiej optymalizowac (odchudzac) zdjęcia przed wrzuceniem na bloga, choc to więcej pracy, ale długofalowo to lepsza strategia. Pozdrawiam Beata

  5. Wiele pożytecznych ciekawostek. Muszę wypróbować te darmowe programy.

  6. jej dziękuję przypomniałaś mi o pickmonkey! uwielbiam się tym bawić ;D staram się ostatnio robić jak najwięcej zdjęć i pomaga mi w tym Instagram 🙂

  7. Lubię patrzeć na fotografie, a tym bardziej je wykonywać. Fotografia staje się moją coraz większą pasją, a i łączyć ją chcę z pracą zawodową 🙂

    Pozdrawiam i zapraszam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *