Jak pisać bloga, żeby odnieść sukces? Czyli będzie zmiana na blogu.

indiańskie ponczo na szydełku

jak pisać bloga żeby odnieść sukces crochet

Największym błędem, który popełniałam przez długi czas mojej przygody z blogowaniem (2 i półletniej) było to, że siedziałam cicho w kącie. Nie starczało mi odwagi (ani czasu, bo zamotałam się w pisanie 3 różnych blogów: tegoż, MODY NA BIO i PARYZ NIEZNANY), by wyjść naprzeciw innym ludziom (bloger też człowiek). Szczęśliwie trafiłam na kilka dobrych dusz, którym pragnę tutaj gorąco podziękować: jak Gosia, Ania, Jola, Makneta (Magda), Karolina, Ola, Ela i jeszcze jedna Gosia, Agnieszka, którym udało się wyrwać mnie z tej szczelnie zamkniętej skorupy. Które swoimi komentarzami zmusiły mnie do otwarcia się na świat (blogowy).

Dzięki nim z perspektywy czasu zrozumiałam, że zamykając się na blogosferę, ominęło mnie to, co daje największą frajdę w blogowaniu: kontakty międzyludzkie (choćby najbardziej wirtualne).

Jak pisać bloga żeby odnieść sukces?

jak pisać bloga żeby odnieść sukces

CCC CONTENT CZYNI CUDA

CCC – i nie chodzi tu o buty. W pierwotnym zamysle miało być Czosnek czyni cuda  (w co święcie wierzę, ale to w innym temacie). 

Zaś odnośnie blogowania: no cóż w blogowaniu nie chodzi o samo tworzenie CONTENTU (czyli treści). Choć dobry CONTENT (dobrze napisany, dobrze zoptymalizowany, dobrze wypozycjonowany) CCC CZYNI CUDA. Tzn potrafi nabić całkiem sporo wejść. Co z tego?

Często tylko wejść jednorazowych (jeżeli nie jest poparty budowaniem trwałych relacji międzyludzkich), które mogą posypać się jak domek z kart po kolejnej zmianie algorytmu w Google lub przy przeprowadzce bloga (przytrafiło mi się to z moim pierwszym, dzis szczątkowym blogiem  o naturalnych metodach na zdrowie.)

CCC CZYTELNIK CZYNI CUDA. 

Sam CONTENT to nie wszystko. Co z tego, jeżeli za blogiem z dobrym contentem nie stoją wierni czytelnicy. Dobrych treści w internecie jest pełno – kolejny głos wołającego na puszczy. Co z tego, jeżeli nie ma wokół danego bloga kontaktów międzyludzkich (CONTACTS), nie ma wspólnoty (COMMUNITY), nie ma komentarzy (COMMENTS) od stałych czytelników. A to dopiero jest CCC.

jak pisać bloga żeby odnieść sukces

CCC CONTACTS, COMMUNITY, COMMENTS CZYNI CUDA.

Ale na to wszystko potrzeba czasu, wkładu serca i energii. Dlatego postanowiłam skoncentrowac się  na prowadzeniu jednego bloga (właśnie tego), ale rozszerzyć jego tematykę. Pisać jeszcze bardziej od siebie, a jednocześnie dawać sobie więcej czasu na poznawanie innych blogerów i tego, co piszą.

CCC CZYTANIE CZYNI CUDA,

czyli Wspólne czytanie i dzierganie.

Zainspirowała mnie do tego m.in. książka Michaela Hyatta (amerykańskiego wydawcy i blogera, który prowadzi bloga o przywództwie, rozwoju osobistym michaelhyatt.com), a którą właśnie zaczynam czytać. Przyznam się, że zaczęłam wertować  ją już w księgarni. Tu pierwszy rozdział zachęcił mnie do sięgnięcia do portfela. Książka nosi tytuł: „Twoje e-platforma, Jak wybić się w świecie pełnym zgiełku?”.

Natrafiłam w niej na historię młodej autorki, której książka spodobała się wydawcom. Co z tego? Ci ostatni obiecali zająć się nią dopiero, wtedy gdy pisarka uzbiera rzeszę fanów na serwisach społecznościowych (i to liczoną w tysiącach).

Czy dobra książka, piosenka, robótka itp nie obroni się sama? Kiedyś do tego potrzebne były plecy, dziś – platforma (blog, strona www).

Przypomniało mi się to, co napisał w swojej książce Kominek. O tym jak wyśmiewano się z niego, skromnego chłopaka z niezbyt dużego miasta (Kołobrzegu), który marzył o tym, by ludzie go czytali. A dziś … czytają.

Bo jak to mowi Mychael Hyatt w swoim przesłaniu:

Swiat jest teatrem (to Szekspir). Ale w tym teatrze: „żeby być usłyszanym, musisz zbudować podest  – platformę, na której staniesz.

Dzisiaj platformy buduje się z ludzi, kontaktów, relacji, fanów. „

Taka dziwna moneta XXI wieku: lajki i szery.

jak pisać bloga żeby odnieść sukces

CZYTELNIK CZYNI CUDA.

„Jeżeli pisarz nie lubi ludzi, ci nie polubią tego, co ten pisze”.
 
To zdanie zapamiętałam z nieśmiertelnej (bo napisanej gdzieś na początku XX wieku, lata 1900 z małym hakiem i ciągle aktualnej) książki Dale Carnegie „Jak zdobyć przyjaciół?”.

Czytelnik to człowiek. Czasami lepiej przemawiają do niego drobne ludzkie gesty, niż huczne słowa, które nie mają pokrycia w czynach. Relacje (także te z czytelnikami) trzeba pielęgnować:

  • odpowiadać na komentarze, odwiedzać z rewizytą komentujących
  • interesować się tym, co mają do powiedzenia (np zaglądając na ich blogi, stąd wiele ciekawych rzeczy można się dowiedzieć, rozwinąć się jako bloger i jako człowiek).

Dlatego podjęłam decyzję, że kończę z szarpaniem, bieganiem, szamotaniem się między dwoma blogami. Nie daję rady. Nie nadążam z komentowaniem, odpowiadaniem na komentarze, odwiedzaniem blogów komentujących osób, tworzeniem CONTENTU na 2 blogi. Zarywam noce, podkopuję zdrowie, a miałam pisać o zdrowym stylu życia. Niestety w takiej sytuacji zupełnie nie jestem wiarygodna. Dlatego stwierdziłam, że odpuszczę sobie bloga MODA NA BIO.  Wszytko, co odtąd napiszę, będę wrzucać tutaj. Będzie o blogowaniu (to mój konik), ale również bardziej robotkowo i lajfstajlowo, no i odrobinę kuchennie.

Blogging is not a job, it’s a lifestyle

Oczywiście bardzo boję się tego, jak to przyjmiecie. Chciałabym być wierna sobie i temu w co wierzę,, że blog jest dla blogera, a nie bloger dla bloga. Najpierw trzeba żyć (i coś przeżyć), a dopiero potem pisać. Blogging is not a job, it’ s a lifestyle. A ja chciałabym, by:

blogowanie mobilizowało mnie do lepszego przeżywania własnego życia, a nie spędzało sen z powiek, czy wysyssało siły i zdrowie.

By blog, był dla mnie miejscem, w którym uraczę Was moimi przemyśleniami i fotkami. Jestem wieloletnią emigrantką. Mam ogromną potrzebę, by się wygadać w ojczystym języku.

jak pisać bloga żeby odnieść sukces

CCC CROCHET CZYNI CUDA,

czyli wspólne czytanie i dzierganie (bez którego nigdy nie napisałabym tylu wpisów i nie wydziergała tylu różnych rzeczy). Dziękuję Makneto. Druty też czynią cuda i cudownie relaksują.

Dziergająco wyprawka dla mojej starszej coreczki, już 3-letniej, która idzie do przedszkola. Jest już opaska, teraz robi się sweterek. Oczywiście fioletowy. To też mój konik. Ale fiolety będą modne w tym sezonie. Polecam  tu wpis Karoliny z czym zestawić fiolet w garderobie pt: Fiolet luksus dostepny dla Ciebie

jak pisać bloga żeby odnieść sukces CROCHET

jak pisać bloga żeby odnieść sukces CROCHET

Pozdrawiam  Was serdecznie i prosze o wyrozumiałość. Beata

 
 
https://www.facebook.com/vademecumblogerahttps://twitter.com/HARDASKAhttps://plus.google.com/113589991481358500540/postshttp://www.pinterest.com/hardaska/

Zapisz się na Newsletter

More from BEATA REDZIMSKA

Jak promować bloga. Nie jesteś sam w blogosferze.

    Żeby blog zaistnial i był odnajdywalny w wyszukiwarkach nie wystarczy...
Read More