Jak mieć ładnego bloga?

jak mieć ładnego bloga
jak mieć ładnego bloga

 

Jak wybrać odpowiednią szatę graficzną i kolorystykę dla swojego bloga?

Wybór kolorów i całej oprawy graficznej dla strony internetowej to czasami delikatna sprawa.Tymbardziej, że każdy ma inną ich percepcję i inną kartę graficzną (w komputerze). Niemniej istnieje kilka prostych zasad, które wielu z Was wydadzą się oczywiste. Ale może warto je przypomnieć. 

  • Nigdy więcej niż 3 kolory na stronie. 
  • Najlepiej zdecyduj się na jeden kolor podstawowy i drugi uzupełniający (drugoplanowy). Kolor podstawowy nie powinien być zbyt krzyczący (czy kontrowersyjny). Oczywiście nigdy nie dogodzisz wszystkim na raz. Ale po co, już na wejściu zrażać czy odstraszać część potencjalnych czytelników. 
  • Najbezpieczniej  wybrać biel jako kolor tła. 
  • Zadbaj o odpowiedni kontrast między tłem a tekstem. Tekst na ekranie komputera czyta się o 30% wolniej niż na papierze. Dlaczego dodatkowo utrudniać to zadanie Twoim czytelnikom?
  • Kolorowe tło (zwłaszcza wielokolorowe i zbyt wyraziste)  odwraca uwagę od tekstu. No i utrudnia jego czytanie. A przecież to tekst (i ewentualnie zdjęcia), a nie tło jest na stronie najważniejsze.
  • Przeładowana strona w kontrowersyjnych kolorach wygląda nieestetycznie. Co myślisz o zdjęciu powyżej? To moje kreatywne bohomazy na potrzebę tego wpisu. Nie darmo mówi się, że elegancja tkwi w prostocie. Lepsze jest wrogiem dobrego. Wydaj mu wojnę. Spójrz krytycznie na Twoją stronę lub poproś o opinię jakąś zewnętrzną osobę. Zastanów się czy wszystko jest tu na prawdę niezbędne. Te odlotowe, fantastyczne bajery (czy to aby trochę nie na wyrost?).
  • Pozbądź się zbędnych gadżetów. Odciążysz stronę. Wyda się bardziej przyjazna czytelnikowi. A przy okazji prawdopodobnie skrócisz dzięki temu czas jej ładowania.
  • Dobierz kolor, który współgra z tematyką (i z Twoją osobowością). Istnieją w tym zakresie pewne przyjęte kanony. Np biel czy róż dla stron o bieliznie, zielen dla tego wszystkiego, co dotyczy botaniki czy ogrodnictwa.
  • Jeżeli jednak umieszczasz linki, to lepiej by były one w kolorze. Tak, by czytelnik mógł odróżnić je od tekstu.
  • Niemniej nie przejmuj się, jeżeli póki co nie jesteś usatysfakcjonowany wyglądem Twojej strony. Niech nie powstrzymuje Cię to od publikowania nowych treści. Bo to one są tu najważniejsze. Tymbardziej, że potrzebują czasu, by zostać zaindeksowane przez roboty. A na samym początku mało osób będzie zaglądać do Ciebie. Bloga buduje się długo. Lepiej zacząć powoli. Byle z czasem nabrał rozpoznawalnego charakteru. 


Pozdrawiam serdecznie

Beata.

Jeżeli macie ochotę zostać ze mną na dłużej, zapraszam Was serdecznie do zapisywania się na mój świeżutki newsletter.

A na blogu przeczytacie m.in.: 

 
Beata Redzimska Vademecum Blogera
Beata Redzimska

Zapisz się na Newsletter

More from BEATA REDZIMSKA

Jak zrobić profesjonalnie wyglądającą stronę internetową za darmo?

Jak przygotować profesjonalnie wyglądającą stronę główną bloga? Jak prosto stworzyć profesjonalnie wyglądającą...
Read More

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *