Gdzie założyć bloga za darmo.

gdzie założyć bloga za darmo
 

gdzie założyć bloga za darmo

Tworzenie bloga:

Co wybrać: blogger.com czy wordpress.com?

Jak zbudować bloga w oparciu o darmową platformę?

Pierwszym pytaniem technicznym, które pojawia się przy zakładaniu bloga jest wybór odpowiedniej platform do blogowania. Stworzenie własnego bloga niekoniecznie musi oznaczać inwestycję finansową, która dla osoby zaczynającej przygodę z blogowaniem może stanowić pewien hamulec. Największą popularnoscią (z racji oferowanych możliwości) cieszą się 2 platformy: blogger.com i wordpress.com. Obie świetnie nadają się do stworzenia pierwszego bloga. Zresztą na obydwu istnieje wiele wartościowych blogów z pewnym stażem i wciąż rosnącą liczbą czytelników.

Choć jak to mówią najstarsi górale; “Darowanemu koniowi w zęby się nie zgląda”. My jednak zajrzyjmy. W końcu załadujemy na niego kawałek ciężkiej pracy, wiedzy i serca.

Porównajmy obie platformy: blogger.com i wordpress.com pod 3 kątami:

 • możliwości promocji i pozycjonowania bloga,
 • możliwości zarobkowych,
 • możliwości technicznych.

Jaka jest różnica między wordpress.com a wordpress.org?

Na początek jednak krótkie wyjaśnienie dotyczące samej platformy wordpress. Należy tu rozróżnić wordpress.com i wordpress.org.

Na wordpress.com założenie i prowadzenie bloga jest całkowicie bezpłatne. Otrzymujesz tu darmowy hosting, wybierasz swoją nazwę domeny (jeżeli nie jest zajęta przez innego użytkownika). Nie jest jednak ona Twoją własnością.

Co to oznacza w praktyce? A to, że wszystko co na niej publikujesz, nie należy do Ciebie. Czyli, że takiego bloga nie możesz sprzedać. Nawet jeżeli uda Ci się rozwinąć wokół niego prosperujący biznes. Choć prawdziwi blogowi zapalency nawet nie biorą takiej opcji pod uwagę. Teoretycznie też firma może w każdej chwili zamknąć Twojego bloga. Ale spokojnie. Jaką może mieć z tego korzyść? Przecież ruch na Twojej stronie to dla niej czysty zysk.

WordPress.org to bezpłatne oprogramowanie, które wymaga inwestycji we własną domenę i hosting. Są to koszty odnawialne co rok. Ale dzięki temu blog i wszystko, co wokół niego stworzysz jest Twoją własnością.  

Zalety darmowych platform: blogger.com i wordpress.com.

Niemniej obydwie platformy blogger.com i wordpress.com mają wiele zalet. Do nich należałoby zaliczyć:

 1.  prostotę założenia konta i uruchomienia bloga. Wystarczy poświęcić na to kilka minut. Otrzymujesz tu darmowy hosting. Masz do dyspozycji gotowe szablony i motywy. Spośród których możesz wybierać według własnego uznania (oczywiście pomiędzy tymi, które są dostępne). W przypadku platform blogger.com (która stanowi własność Google od 2003r), wystarczy, że masz skrzynkę gmail. W oparciu o nią możesz już założyć własnego bloga.
 1. Za obiema platformami stoją potężne zaplecza techniczne, z których korzysta wielu blogerów na całym świecie. Potężne serwery nie powinny zawieść nawet jeżeli Twój blog zacznie bić rekordy popularności i oglądalności. Czego serdecznie Wam wszystkim życzę. A jak wiadomo na własnym garnuszku jest różnie. Zwłaszcza jeżeli zle dobierzesz hosting.
 2. Obie platformy zapewniają duże bezpieczenstwo technicze. Kopie wpisów, aktualizacje są tu robione automatycznie. Wystarczy, że w gotowy szablon włożysz własny tekst i ewentualnie zdjęcia. I właściwie dodatkowo na dobra sprawę niczego nie musisz tu konfigurować  samodzielnie. Z czasem możesz chcieć to i owo dorzucić czy udoskonalić. Możesz to zrobić (choć nie bez pewnych ograniczen). Na pewno przy okazji wiele się nauczysz. Także od strony technicznej. Na początek jednak to duże ułatwienie. Wystarczy, że skoncentrujesz się na publikowaniu wartościowych, użytecznych treści i nawiązywaniu kontaktów w blogosferze. Bo wiadomo: Content is king, ale bez odrobiny (dyskretnego) marketingu ani rusz.
 1. Obydwie platform są bardzo popularne. A przez to stale rozwijane i udoskonalane. Więc jeżeli Twoim zdaniem dziś czegoś im brakuje, możesz mieć nadzieję (choć nie pewność), że pojawi się to tam jutro (no może pojutrze).
 1. Założenie i prowadzenie bloga na obu platformach oznacza zero kosztów. A wiele możesz się tu nauczyć, zbudować cenne kontakty. A następnie wykorzystać Twoje dotychczasowe doświadczenie (i to nie tylko z zakresu blogowania, czy marketingu) przenosząc się na własną domenę i hosting. Choć ze stratą dla siły raz już zbudowanej domeny.

Wady blogger.com i wordpress.com.

Wadą darmowych platform, o której należy wspomnieć, jest brak kontroli nad tym, w co wkładasz nie mało wysiłku i czasu. Bo przecież nie jesteś właścicielem bloga, którego rozwijasz.

Porównanie blogger.com i wordpress.com.

A teraz już jak obie platformy : blogger.com  i wordpress.com mają się do siebie.

 1. Odnośnie możliwości promocji i pozycjonowania bloga:

Blogi na obu platformach są przyjazne wyszukiwarkom.
Blogger.com od 2003 roku stanowi własność Google. Stąd utworzone na tej platformnie blogi są automatycznie zintegrowane z Google. Niemniej jednak na ich zaindeksowanie (dodanie do wyszukiwarki) trzeba poczekać.

Ale Google po prostu kocha wordpressa. Sama platforma wordpress.com i założone na niej blogi, tak są skonfigurowane, że dobrze współdziałają z przeglądarkami.

Zdecydowanym atutem wordpressa jest sympatyczna ikonka „like”, która pozwala na wysyłanie sygnału wsparcia innym blogerom. Jaka z tego korzyść? Z punktu widzenia promocji bloga: nawiązywanie kontaktów w blogosferze jest całkiem skuteczną strategią marketingową. Bo niby kto czyta blogi, jak nie inni blogerzy? A takie “like” można stawiać hurtowo. Nie łamiąc sobie przy tym głowy nad napisaniem jakiegoś sensownego komentarza. Zawsze z tego jest jakiś ruch. I może dodatkowy czytelnik.

Zresztą platforma ta (wordpress.com)  zabiega o stworzenie czegos w rodzaju społeczności “wordpressowskich” blogerów. Proponując możliwość zaabonowania się i śledzenia wybranych blogów.

Ale i Google w tym zakresie ma poważny argument w postaci Google +.

Blogi na blogspot (blogger.com) mają wbudowany przycisk mediów społecznościowych z nieodzownymi: Facebook, Twitter, Google +.

Na worpdress.com obok podstawowych Twitter, Facebook, LinkedIn bardzo łatwo dorzucić kolejne serwis społecznościowe. Dodatkowe takie jak: StumbleUpon, Digg, czy Pinterest. I warto to zrobić, choćby po to, by samemu na nie klikać. Budując w ten sposób dodatkowe (w miarę nautralne i systematyczne) linki do kolejnych wpisów własnych.

 1. Jeżeli chodzi o bezpośrednie możliwości zarobkowe to przewagę ma tu Blogger.com. Zbudowany w oparciu o tę platformę blog jest miejscem, w którym z powodzeniem można zarabiać. Pozostaje kwestia Ile? Bo mamy tu:
 • możliwość integracji bloga z ADSENSE, 
 • możliwość umieszczania reklam, 
 • możliwośćc używania linków do programów partnerskich.

Na wordpress.com takiej możliwości nie ma. Ale przecież umieszczanie cudzych reklam to nie jedyna korzyść z blogowania. Samo blogowanie rozwija własną kreatywność, także w tym zakresie. Blog jest cenną wizytówką, która może posłużyć w promocji własnych kompetencji czy zdolności: zawodowych, literackich, własnych produktów (e-booków, konsultacji czy usług z danej dziedziny …).  To z kolei może przełożyć się na konkretne propozycje współpracy lub zaowocować wartościowymi kontaktami w obrębie własnej niszy (i nie tylko).

Na poczet zalet wordpress.com z tego punktu widzenia można zaliczyć prostotę jego przenosin na własną domenę (do której będziecie mieli wszelkie prawa z nieodłącznym prawem własności) w oparciu o pokrewne oprogramowanie wordpress.org dzięki opcji “Eksportuj”.

Ale podobnie działa opcja „Importuj”  (dostępna na wordpress.org), za pomocą której można przenieść bloga z blogspotu (blgger.com) na wordpress.org.

3.Odnośnie możliwości technicznych obu platform.

Na wordpress.com wszystko macie podane na tacy. Co jest jednocześnie dużą zaletą, jak i …  wadą.
Zaletą, bo daje pokrzepiające poczucie bezpieczenstwa. Bardzo łatwo zainstalować tu dodatkowy element (w ramach dostępnych widgetów czy motywów) bez koniecznosci grzebania w kodzie HTML czy sciągania z internetu, dorzucić nowy serwis w pasku mediów społecznościowych.
Wadą jest to, że poza utarte ramki wyjść nie można (a przynajmniej bez dodatkowych opłat, po uiszczeniu których można dokonywać zmian w kodzie HTML).

Blogger.com daje możliwość bezpłatnych modyfikacji kodu HTML. Co otwiera całkiem nowe perspektywy i pewnie motywuje do oswojenia się z tym językiem. Choc czasami nieumiejętne lub pochopne korzystanie z tej opcji moze przyczynić się do niemałego galimatiasu na blogu.
Jeżeli chodzi o stronę graficzną to blogspot oferuje mniej bezpośrednio dostępnych motywów (raptem kilka). Inne można sciągnąć z internetu. Na wordpress.com motywów jest sporo (niektóre są płatne).

Natomiast jeżeli chodzi o dostępne widgety, to przewagę ma tu blogger.com.  Większość z nich jest bardzo łatwa w instalacji. Wystarczy wejść w : Układ, wybrać dany Gadget, Dodać i Zapisać w rozmieszczeniach. Nad zainstalowaniem innych jak np Facebook Likebox trzeba się lekko pogłowić (lub poszperać tu i ówdzie). Można jednak to zrobić bez grzebania w kodzie HTML (ale o tym innym razem).  Ale dla porównania na wordpress.com jest to podane na tacy (a właściwie w dostępnych Widgetach).

Zaletą bloggera.com jest niewątpliwie możliwość podpięcia Google Analytics. Można dorzucić również inne programy oferujące informacje o statystyce bloga np StatCounter ( z którego osobiście korzystam – program bardzo prosty w instalacji, który daje dość wyczerpujące statystyki).

WordPress.com prowadzi własne statystyki, całkiem obszerne i ciągle ulepszane (ilość gości, ilość otwartych stron, popularne posty i wiele innych). Ale Google Analytics do wordpressowskiego bloga nie na  swoim hostingu dodać się nie da. Można natomiast dorzucić StatCounter. Stosujac widget Tekst i wklejajac do niego uzyskany kod HTML.

Jak to podsumować?

Blogi są wspaniałymi narzędziami marketingowymi. Przeglądarki uwielbiają je. Od Waszej kreatywności będzie zależeć jak je wykorzystacie. Choćby do promocji własnej osoby, Waszych kompetencji, budowania zaufania do Waszej marki i produktów.
A skoro najtrudniejszy jest pierwszy krok, dlaczego nie zrobić go korzystając z darmowej platformy o dużej renomie. W koncu co macie do stracenia ? A do zyskania : nowe umiejętności, nowe doświadczenia i kontakty. A jeżeli taki blog nie sprosta Waszym oczekiwaniom (a wiadomo, że w miarę jedzenia apetyt rośnie) zawszet taki blog można przenieść na własną domenę i hosting lub wykorzystać do pozycjonowania innych stron.

Pozdrawiam serdecznie Beata

Powiazane wpisy:

Jeżeli pomogłam, zaciekawiłam lub rozbawiłam proszę polub  mnie na FB:

Serdecznie zapraszam Was na newsletter dotyczący prowadzenia bloga, marketingu internetowego, porad i narzędzi dotyczących blogowania i regularnej porcji motywacji. Zapisywać możecie się tutaj.


Pozdrawiam serdecznie.

Beata

Enregistrer

Zapisz się na Newsletter

More from BEATA REDZIMSKA

Można uzależnić się od mediów społecznościowych.

Bo można uzależnić się od mediów społecznościowych. Zdałam sobie sprawę z tego,...
Read More