13 nawyków, które pielęgnują w sobie ludzie szczęśliwi.

jak być szczęśliwym człowiekiem

jak być szczęśliwym człowiekiem

Ludzie szczęśliwi piją kawę i czytają książki. To tytuł jakiejś książki, ale w pewnym sensie zawiera esencję szczęścia. Bo ludzie szczęśliwi pielęgnują w sobie pewne nawyki, które pomagają im cieszyć się życiem. Czy Twoje życie wydaje Ci się warte przeżycia? Czy zrywasz się każdego dnia z radosnym przeczuciem, że to będzie dobry dzień. A może zanim wyjdziesz z domu przeżywasz w swojej głowie tysiące pesymistycznych scenariuszy, które i tak nigdy się nie wydarzą.

Szczęślliwi ludzie są szczęślliwi, bo dbają o swoje szczęście. Mają swoje drobne rytuały, codzienne nawyki. Ale takie nawyki każdy do pewnego stopnia może w sobie wypracować. Szczęście jest w zasięgu ręki, wystarczy po nie sięgnąć.

Abraham Lincoln powiedział, że ludzie mają na tyle szczęścia, na ile sobie pozwolą. Bo w podobnej sytuacji życiowej jedna osoba będzie szczęśliwa. Druga zawsze znajdzie coś, co będzie jej w tym przeszkadzać. Chociażby odłoży bycie szczęśliwym (i deletkowanie się tym) na później, bo przedtem ma jeszcze tyle innych spraw do załatwienia. Czy na pewno?

Ludzie szczęśliwi piją kawę i czytają książki.

Po prostu pozwalają sobie na małe przyjemności i delektują się nimi. Bo to właśnie dzięki takim ulotym momentom, które dobrze przeżywamy nasze życie nabiera smaku.

Lato jest takim szczególnym okresem, kiedy rośnie nasze wewnętrzne poczucie szczęścia. Mamy więcej czasu dla siebie. Częściej przebywamy w kontakcie z naturą, a wtedy łatwiej nam się wyciszyć i wsłuchać w siebie. Zawieramy nowe znajomości, ale w bardziej przyjaznych okolicznościach. Jesteśmy zrelaksowani. Słoneczne dni sprawiają, że przepełnia nas pozytywna energia. Ludzie wydają się nam sympatyczniejsi, a życie lepsze. Żeby tak było przez cały rok …

Nad tym można popracować. Zatrzymać się na tych chwilach, w których szczególnie przepełnia nas wewnętrzna radość. Zastanowić się, gdzie tkwi klucz do naszego szczęścia. Co sprawia, że w danym momencie czujemy się szczęśliwi. I szukać tego naokrągło, każdego dnia, przez cały rok.

A żeby pomóc Wam w tym kilka nawyków, które na codzień pielęgnują w sobie ludzie szczęśliwi.

jak być szczęśliwym człowiekiem

Co robią ludzie szczęśliwi?

1. Ludzie szczęśliwi są otwarci na innych.

Nie zamykają się na drugiego człowieka. Szczególnie w trudnych chwilach. Wtedy właśnie, jakby na przekór temu, co podpowiada im zdrowy rozsądek starają się być wśród ludzi. Choć jakiś wewnętrzny głos uparcie powtarza, by nie zadręczać innych swoimi problemami.

Ale gdy wygadamy się, gdy wypłaczemy na czyimś ramieniu, wyrzucimy z siebie to, co leży nam na wątrobie, czujemy się lepiej. Byle tylko trafić na odpowiednią osobę. Dobrze mieć takich sprawdzonych przyjaciół zawsze w zasięgu ręki. Dlatego powinniśmy otaczać się ludźmi pełnymi nadziei. W przeciwieństwie do tych toksycznych, którzy w każdej sytuacji potrafią podciąć nam skrzydła.

Relacje społeczne to niezastąpione antidotum na samotność, na stres. Z punktu widzenia medycznego silne więzi emocjonalne z drugą osobą sprzyjają uwalnianiu hormonu oksytocyny, który obniża poziom innego hormonu stresu czyli kortyzolu.

jak być szczęśliwym człowiekiem

2. Ludzie szczęśliwi chętnie pomagają innym.

Czy zauważyliście, że jednym z lepszych sposobów na poprawienie sobie samopoczucia jest zrobienie czegoś dla kogoś innego. Tak jakoś zostaliśmy zaprogramowani (może w dzieciństwie), że gdy pomagamy innym, czujemy się lepsi. A wtedy przepełniają nas pozytywne emocje. To one są kluczem do zdrowia i poczucia szczęścia. Tak na prawdę to pierwsze (zdrowie), nie jest w stanie funkcjonować bez drugiego (bez wewnętrznego poczucia szczęścia).

Ich przeciwnieństwem są złe emocje, chowanie urazy, które jak powiedział Nelson Mandela jest jak picie trucizny w nadziei, że pozabija Twoich wrogów.

Uśmiech jest zaraźliwy i czasami puszczony w obieg wraca do nas ze zdwojoną siłą.

Dobre emocje mają to do siebie, że im więcej rozdajemy ich wkoło, tym nam ich przybywa.

jak być szczęśliwym człowiekiem

3. Szczęśliwi ludzie pielęgnują w sobie optymistyczną postawę.

To, jak odbieramy rzeczywistość bardzo mocno wpływa na nasze samopoczucie. Niektórzy mają niesamowity dar przyciągania samych trudności. Ale jak się dobrze przyjrzeć, to często wpadają w błędne koło samospelniającej się pesymistycznej przepowiedni. Bo przecież to nie może się udać. I często nie udaje się właśnie na własne życzenie.

Czasami nie zdajemy sobie sprawy ile negatywnych myśli na codzień kłębi się w naszej głowie. Jak tu w takim natłoku być szczęśliwym?

Znam świetny sposób, by sprawdzić do jakiego stopnia jesteśmy optymistami. Nakładamy na przegub dłoni zwykłą gumkę recepturkę i strzelamy nią za każdym razem, gdy przyłapiemy się na negatywnej myśli. W ten sposób również nauczymy się szybko reagować na negatywne myśli i w porę je odrzucać.

4. Szczęśliwi ludzie są upatrymi poszukiwaczami dobra.

Czasami trzeba podrapać pod powierzchnią, by dostrzec, że ludzie nie są źli, a życie można przeżyć dobrze i ciekawie. Możemy myśleć o tym, co mamy, albo o tym, czego nam brakuje. Wybór jest prosty.

jak być szczęśliwym człowiekiem

5. Szczęśliwi ludzie potrafią spojrzeć na pewne sprawy z pewnym dystansem.

 

Pamiętacie Scarlett O’Harę z Przeminęło z wiatrem. Zawsze mówiła sobie : pomyślę o tym jutro. Ze spokojną, wypoczętą głową. Może wtedy dana trudność wyda mi się mniejsza. Ranek niesie radę. Czasami nie ma sensu walić głową w mur, skoro można cofnąć się o kilka kroków w tył i go obejść.

6. Szczęśliwi ludzie angażują się w to, co robią.

Czy zauważyliście, że jesteśmy takim dziwnym perpetum mobile, że im bardziej się w coś angażujemy, tym więcej mamy energii. Pozytywne emocje, które nam towarzyszą przy takim « zangażowaniu» wywołują całą kaskadę pozytywnych reakcji w naszym organiźmie.

Im więcej wkładamy w coś wysiłku, tym przybywa nam energii. Tym bardziej chce się nam to robić. Jesteśmy jak rozpędzona maszyna.

A tymczasem jeżeli codziennie idziemy do pracy ze spuszczoną głową, oczekując samych mało ciekawych rzeczy, stanie się to samospełniającą się przepowiednią. Tak to działa.

Zauważmy, że to właśnie prawdziwi pasjonaci zadziwiają nas niewyczerpaną energią. My sami, gdy coś dotyczy naszego hobby, potrafimy wskrzesać w sobie niepodejrzewane pokłady kreatywności. Po prostu czasami wystarczy chcieć.

Warren Buffet wciąż aktywny inwestor giełdowy, pasjonat swojej pracy już sporo po 80-tce. A jednak wciąż zadziwia nie spożytą energią. A podobno rzadko żywi się czymś innnym niż typowym menu z Mac Donalda.

jak być szczęśliwym człowiekiem

7. Szczęśliwi ludzie snują plany na przyszłość.

Zawsze mają coś, dla czego chce im się żyć.

8. Szczęśliwi ludzie nie zamartwiają się na zapas.

No bo po co. Mark Twain powiedział, że niepokój jest niczym innym niż źle wykorzystaną wyoboraźnią. «W moim życiu poznałem wiele problemów. Choć większość z nich nigdy się nie wydarzyła».

Hope for the best, be prepared for the worst. Bądź gotowy na najgorsze, ale miej nadzieję na najlepsze. Co wcale nie znaczy, by zadręczać się wizją tego, co najgorsze.

Niestety są ludzie, którzy mają problem pod każde rozwiązanie.

jak być szczęśliwym człowiekiem

9. Szczęśliwi ludzie piją kawę i czytają książki.

U mnie na tapecie wciąż Napoleon. Mało czytam. Ale ludzie szczęślwi robią sobie małe przyjemności. Bo wiedzą, że bez nich nie da się naładować wewnętrznych akumulatorów.

10. Szczęśliwi ludzie dbają o swój organizm.

Trudno podróżować przez życie zdezelowanym samochodem. Tak, jak każdy samochód trzeba od czasu do czasu wyprowadzić z garażu na małą przebieżkę, tak nasz organizm również potrzebuje ruchu.

Metryka nie przesądza o tym, na ile lat wyglądamy, ale styl życia jaki wybierzemy. A w ruchu można na długo zatrzymać i zdrowie i młodość.

11. Szczęśliwi ludzie nie żałują sobie i innym uśmiechu.

Radość serca wychodzi na zdrowie. Śmiech jest wspaniałym ćwiczeniem fizycznym (Arystoteles). Można porównać go do pewnej formy aktywności fizycznej. Bo śmiech przyspiesza bicie serca, podnosi ciśnienie krwi, przyspiesza oddech, zwiększa zużycie tlenu, ćwiczy mięśnie twarzy i żołądka. No i powoduje dobre zmęczenie. A przy okazji rozluźnia mięśnie, które nie biorą udział w śmianiu się. No i jeszcze pobudza wątrobę, żołądek, trzustkę, śledzionę i woreczek żółciowy. Robi im dobroczynny masaż. Co daje nam pozytywnego kopa dla zdrowia.

12. Szczęśliwi ludzie dbają o dobrą dietę.

Bo jeżeli codzienny stres zakwasza organizm, to można próbować to zrównoważyć dobrym jedzeniem. Czyli takim, w którym odpowiednie miejsce zajmują warzywa i owoce. Te zawierają sporo przeciwulteniaczy i dlatego oczyszają organizm z toksyn wytworzonych w chwilach napięcia.

jak być szczęśliwym człowiekiem

13. Szczęśliwi ludzie dbają o to, by czuć się dobrze w swoim otoczeniu.

Czasami wystarczy zrobić porządek, poukładć pewne rzeczy, by znalećź coś co dawno uważaliśmy za bezpowrotnie zagubione. No i wnieść trochę spokoju i ładu do naszego życia.

Dlaczego tak chętnie wracamy do naszego domu, naszego małego komfortu po najbardziej udanych wakacjach. A w głębi ducha mówimy sobie : Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej.

Dlatego warto posprzątać szczególnie przed wyjazdem na wakacje, by potem z jeszcze większą przyjemnością wracać do wyhuhanego mieszkania. Usiąść wygodnie na kanapie. Sięgnąć po dobrą książkę, przy okazji popijając kawę czy herbatę.

No i dłubiąc na szydełku czy na drutach. A jeżeli ostatnio mało Wam pokazuję moje szydełkowe postępy, to dlatego że wciąż ślęczę nad chowaniem nitek w ponczu ze 110 elementów. I jakby końca nie widać.

Pozdrawiam serdecznie

Beata

Czasami mam ochotę to chowanie nitek rzucić w diabły.

jak być szczęśliwym człowiekiem

Może wykorzystać to niewykończone ponczo na jakiś kocyk pod piknik.

jak być szczęśliwym człowiekiem

Może dzieci wyczarują z niego indiańskie tipi.

jak być szczęśliwym człowiekiem

A może po prostu dam psu na pożarcie. Bo ślęczę nad tym godzinami i nic … wciąż gdzieś coś (niepochowane nitki) wyłazi i straszy.

jak być szczęśliwym człowiekiem

jak być szczęśliwym człowiekiem

 

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook: TWOJA MARKA NA INSTAGRAMIE

More from BEATA REDZIMSKA

Jak pokochałam jesień, której wcześniej zupełnie nie kochałam.

Jak pokochać jesień? Bo jesień była jeszcze do niedawna mocno przeze mnie...
Read More

36 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *