12 ładnych darmowych szablonów na wordpressa.

darmowe szablony na wordpress

darmowe szablony na wordpress

Kiedy jakiś czas temu przenosiłam się na wordpressa, robiłam to z pewną taką nieśmiałością. To chyba z reklamy podpasek. Ale po pół roku od tego « desperackiego » kroku (chciałam, by mój blog wyglądał profesjonalniej), muszę przyznać, że bilans przenosin jest pozytywny. Szczególnie jeżeli chodzi o statystyki. Ale nie tylko.

Przede wszystkim w końcu mogłam mieć mój wymarzony szablon, który wypatrzyłam sobie dawno temu u Klaudyny Hebdy. Powiem Wam, że na wordpressie dużo łatwiej jest zainstalować i spersonalizować jakikolwiek szablon w porównaniu z Bloggerem. Wymiana szablonu to jeden klik. A np dodanie ikonek mediów społecznościowych (FB, Twitter, Instagram itp) nie wymaga grzebania w kodzie HTML. Wystarczy wybrać szablon, który takie ikonki ma bezpośredno wkomponowane, a wtedy to kwestia wklejenia odpowiedniego linku, bez edycji kodu.

Zaletą wordpressa jest również możliwość dodawania wtyczek. Z początku można się tym zachłysnąć i przeciążyć bloga. Dlatego lepiej tu nie przesadzać. Niemniej jest kilka fajnych i pomocnych wtyczek, które warto mieć. Ale to temat na osobny wpis. 

Sama szczególnie cenię sobie wtyczkę SEO by YOAST.   Z jej pomocą ulepszam wpisy (te starsze i bieżące) pod kątem SEO. Chyba już odczuwam pierwsze rezultaty tych działan w postaci wzrostu statystyk. Wtyczka SEO by YOAST podpowiada, co można zrobić, by wpis lepiej plasował się w wynikach wyszukiwania na wybrane słowo kluczowe. Kiedyś nagminnie zapominałam o dodawaniu opisów ALT do obrazków. A tymczasem bez tego są one niewidoczne i nieczytelne dla Google. Wtyczka SEO by YOAST podsuwa nam taką checklistę dla każdego przygotowywanego wpisu, zgodnie z którą możemy sprawdzić, czy wybrane słowo kluczowe znalazło się w nim w odpowiednich miejscach.

No i oczywiście niewątpliwą zaletą wordpressa jest szeroki wybór i łatwość instalacji dowolnego szablonu. O ile mój obecny szablon SIMPLE MAG jest płatny, o tyle można znaleźć na prawdę dużo darmowych i ładnych szablonów.

Jak sprawdzić, z jakiego szablonu korzysta dana strona?

Tutaj taka mała podpowiedź praktyczna. Jeżeli podoba się Wam czyjś szablon, a dany blog funkcjonuje w oparciu o wordpressa możecie w bardzo prosty sposób sprawdzić jakiego szablonu (i dodatkowo jakich wtyczek) używa dana osoba, za pomocą narzędzia WHAT WP THEME IS THAT?

darmowe szablony wordpress

 

Po prostu wklejacie adres URL danej strony i czekacie aż wyświetli się Wam wynik analizy.

Na wordpressie mamy całe mnóstwo ładnych, funkcjonalnych, łatwych do dopasowania szablonów. Pod każde gusta. Ja przygotowałam Wam tutaj moją subiektywną listę. Zgodnie z moim gustem i zapotrzebowaniem. Chodziło mi o szablony, w których czytelnik już na pierwszy rzut oka ogarnie wzrokiem jak największą ilość wpisów. Ze względów praktycznych. U mnie (mam dużo informacyjnych treści na blogach), tego typu szablony sprawdzają się najbardziej. Nie jestem jakąś wyjątkową estetką czy minimalistką. Sama najbardziej cenię sobie przede wszystkim łatwość nawigacji i jak najszybszego dotarcia do tego, co najbardziej mnie (jako czytelnika) interesuje. Po prostu nie lubię się gubić. Nie za bardzo lubię, jak coś na mnie naskakuje, przewija się, skacze. Wolę spokój i przejrzystość. Dlatego ta lista jest dość subiektywna i miejscami (szczególnie pod koniec) na jedno kopyto.

Pewnie dlatego najbardziej podobają mi się szablony kafelkowe. A przynajmniej takie, które dają możliwość pokazania jak największej liczby postów. Wydaje mi się (z mojego skromnego doświadczenia), że służy to zwiększeniu ruchu na stronie. Jeżeli czytelnik trafia na bloga, a znajdzie na nim dość przejrzyście podany wybór najnowszych wpisów, (nawet jeżeli najświeższy post go nie za bardzo interesuje) prawdopodobnie i tak znajdzie coś dla siebie.

W poniższym zestawieniu znajdziecie więc wiele szablonów kafelkowych. Może i na jedno kopyto. Ale nie tylko. Choć generalnie we wszystkich mamy możliwość (i to już na samym wejściu) rzucenia okiem na większą liczbę wpisów. Są one podane w nich w formie: tytuł, otwierające zdjęcie (które czasami musimy ustawić do danego posta w rubryce obrazek wyróżniający) i lead (czyli kilka otwierających zdań). A oto już moja bardzo subiektywna lista.

1. FASHIONISTAS

To bardzo przejrzysty, minimalistyczny szablon, no i bardzo popularny. Sama kiedyś z niego korzystałam. Możecie podejrzeć, jak prezentuje się w praktyce u Katarzyny Kędzierskiej z bloga Simplicite. Czy w innej wersji kolorystycznej u Agnieszki z bloga Dom na obcasach. Małym minusem jest to, że jeżeli już prowadzicie bloga na wordpressie i załadujecie sobie ten szablon, obrazki wyróżniające dla każdego kolejnego wpisu nie wypadają w odpowiednich rozmiarach. Są dużo mniejsze niż na modelu. Ponieważ sama korzystałam kiedyś z tego szablonu i przy okazji zmagałam się z tym problemem. Tymczasem rozwiązaniem jest powtórne załadowanie obrazków wyróżniających, juz po wgraniu i włączeniu tego szablonu. Wtedy będą miały one odpowiednie wymiary (takie jak na podglądzie szablonu).

Natomiast sam szablon jest bardzo przejrzysty, można dobrać do niego sobie różne wersje kolorystyczne, dopracować w jego ramach  pewne detale (dlatego podlinkowałam Wam 2 różne blogi, które z niego korzystają i możecie zobaczyć, że na każdym z nich wygląda on inaczej.

darmowe szablony na wordpress

2. UNLIMITED

Osobiście bardzo podoba mi się ten szablon za przejrzystość i minimalizm: główne zdjęcie do wpisu (dość duże) plus krótki lead (czyli kilka pierwszych zdań), tyle widzimy na stronie głównej. Kolumna boczna po prawej stronie. Szablon utrzymany w bieli i czerni. Podobnie jak w poprzednim szablonie mamy tu już gotowe ikonki mediów społecznościowych (wystarczy tylko podpiąć odpowiednie linki).

darmowe szablony na wordpress

3. WP FAN ZONE

Mamy tutaj kafelkowy układ postów (w formie zdjęcie otwierające plus krótki lead). W wersji podstawowej utrzymany w kolorach: białym i czarnym (ale można dobrać sobie tutaj różne zestawienia kolorystyczne). Gotowe ikonki mediów społecznościowych. Możliwość ustawienia dowolnej kategorii wpisów w sliderze tuż pod nagłówkiem. Kolumna boczna z prawej strony.

darmowe szablony na wordpress

4. ANNINA

Kolumna boczna tym razem z lewej strony. Kafelkowy układ postów. Mamy pokazane tu 10 najnowszych postów na stronie głównej, ułożonych w 3 kolumny po 3 posty. Wydaje mi się, że to daje czytelnikowi dobry przegląd tego, co ostatnio pojawiło się na blogu. Osobiście waham się właśnie między tym szablonem a dwoma innymi (również darmowymi) dla mojego raczkującego jeszcze bloga o Paryżu. Utrzymany w bieli i czerni plus czerwony akcent z możliwością edycji kolorów i gotowymi już ikonkami mediów społecznościowych.

darmowe szablony na wordpress

5. EMPHAINO

Podobnie jak w poprzednim szablonie układ kafelkowy po 3 kolumny, a w każdej 3 wpisy (czyli razem 10 wpisów na stronie głównej). Możliwość edycji kolorów. Brak kolumny bocznej. Podobnie jak poprzedni szablon z powodzeniem można by go wykorzystać do blogów fotograficznych, czy do stworzenia fotograficznego portfolio.

darmowe szablony na wordpress

6. AWAKEN

Kafelkowy układ postów (10 najnowyszych wpisów rozłożonych w dwóch kolumnach). Kolumna boczna z prawej strony. Biel, czerń i czerwony akcent. Możliwość tylko zmiany koloru tła, ja sama chętnie pozbyłabym się tego czerwonego akcentu, bo gryzie mnie w oczy. Pod nagłówkiem slider z najnowszymi postami. Prosto, przejrzyście, co pozwala czytelnikowi ogarnąć wzrokiem więcej postów. Fajnie nadawał by się na portfolio fotograficzne. Bezpośrednio w szablonie mamy linki do ikonek mediów społecznościowych.

darmowe szablony na wordpress

7. FUKASAWA

Podobnie jak nr 4 Annina kolumna boczna z prawej strony. Przejrzysty, minimalistyczny, układ kafelkowy. 10 zapowiedzi ostatnich postów widocznych na stronie głównej. Moim zdaniem przyjazny dla oka czytelnika. Podobnie jak poprzednie szablony można by go wykorzystać jako portfolio własnych prac, fotograficznych czy innych.

darmowe szablony na wordpress

8. VERGE

Podobnie jak w poprzednich szablonach układ kafelkowy. 10 ostatnich postów na stronie głównej: pokazuje się zdjęcie otwierające i krótki lead (zapowieź wpisu). Możliwość zmiany koloru tła, ale w bieli chyba wygląda najbardziej przejrzyście. Kolumna boczna z prawej strony. Bezpośrednio w szablonie mamy linki do ikonek mediów społecznościowych.

darmowe szablony na wordpress

9. FLY MAG

Ten szablon ma sporo możliwości ustawień rozkładu postów, bo wchodząc w Personalizację, Blog options i dalej Blog layout możemy wybrać układ kafelkowy lub to, by zapowiedzi kolejnych wpisów, pojawiały się w wersji “klasycznej” jeden pod drugim. Dodatkowo pod nagłówkiem karuzela (slider) z kolejnymi postami. Możliwość zmiany czcionki bezpośrednio z poziomu Personalizacja (jeżeli nie ma polskich liter, wybieracie inny rodzaj fontów). 10 postów na stronie głównej plus kolumna boczna z prawej strony. Przejrzysty, a z drugiej strony z tą karuzelą wygląda dość ciekawie.

darmowe szablony na wordpress

10 INKNESS

Układ kafelkowy, 3 kolumny wpisów, brak kolumny bocznej na stronie głównej. Biel i czerń w wersji podstawowej (możliwość zmiany koloru tła). Podobny do poprzednich. Prostota i przejrzystość.

darmowe szablony na wordpress

11. MASONIC

Kafelkowy układ postów, brak kolumny bocznej na stronie głównej. Można umieścić jakieś ładne zdjęcie w nagłówku, które w zestawieniu z ikonkami poszczególnych wpisów da coś ciekawego, wizualnie. Choć po prawdzie dość zbliżony do poprzednich szablonów.

darmowe szablony na wordpress

12. SANASAR

Bardzo przejrzysty szablon w układzie kafelkowym (3 kolumny wpisów, samo zdjęcie otwierające i tytuł kolejnego posta). Brak kolumny bocznej. Moim zdaniem to szablon idealny na portfolio. Możliwość edycji kolorów i pozbycia się tej okropnej zieleni. Ja wolałam go w bardziej klasycznej czarnej wersji kolorystycznej. To był jeden z szablonów,  co do którego wahałam się, czy zainstalować go na blogu.

darmowe szablony na wordpress

To na tyle. Czy coś z tej listy wpadło Wam w oko?

Pozdrawiam Was serdecznie

Beata

 

Podobne wpisy

10 ładnych i darmowych szablonów na Bloggera. 

Jak zmienić szablon na Bloggerze? 

Jak dopasować i spersonalizować obcy szablon na Bloggerze?

 

A ja jeszcze serdecznie zapraszam Was na newsletter dotyczący prowadzenia bloga, marketingu internetowego, porad i narzędzi dotyczących blogowania i regularnej porcji motywacji. Zapisywać możecie się tutaj.

Enregistrer

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook: TWOJA MARKA NA INSTAGRAMIE

More from BEATA REDZIMSKA

Na dobry humor, czyli gdy dopada chandra

Co na dobry humor? Przełom stycznia i lutego to chyba najtrudniejszy moment...
Read More

45 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *