pomoc techniczna

Jak przenieść bloga na inną domenę?

Przeniesienie bloga z jednej domeny na drugą od strony technicznej jest proste. Jeżeli odbywa się w ramach tej samej platformny do blogowania np z wordpress.com na własną domenę w oparciu o wordpress.org, czy z jednego adresu URL na Bloggerze na inny. Cała operacja odbywa się w dwóch etapach:

  • Eksportowania bloga z wyjściowej domeny. Co sprowadza się do stworzenia kopii zapasowej bloga i zapisania jej na dysk twardy komputera.
  • Importowania bloga na nową domenę. Co oznacza pobranie uprzednio zrobionej kopii bloga (zapisanej na dysku twardym) i wgranie jej na nowy adres.

Proste.

Choć, aby to zrobić trzeba mieć dobry powód.

Bo na siłę domeny pracuje się długo. Nad przenosinami warto się dobrze zastanowić, tymbardziej jeżeli udało Ci się już zaindeksować sporo podstron. Jak to sprawdzić? Możesz zobaczyć w Google Webmaser Tools (dzisiaj Google Search Console – Jak dodać stronę do Google Search Console – TUTORIAL TUTAJ) lub po prostu wpisz w wyszukiwarkę “site:http:// Twojastrona.com”. I zobacz, jak wiele masz do stracenia na tej operacji.

Jak przenieść bloga na inną domenę?

Co może być dobrym powodem do przeniesienia bloga na nową domenę?

1. Przenosiny na własną domenę.

Np z wordpress.com na zakupioną przez Ciebie domenę (i własny hosting) w oparciu o oprogramowanie wordpress.org. Operację przetestowałam. Przebiega bardzo sprawnie. Tyle, że pracę włożoną w pozycjonowanie (bieganie po forach, komentowanie na innych blogach) trzeba zaczynać prazwie że od początku. Ale odtąd jesteś właścicielem tego, co tworzysz. To bardzo motywuje.  I pewnie choćby dla tego: warto.

Jako dbywa się to na Bloggerze TUTORIAL TUTAJ. Istnieje tu opcja niestandardowa domena i przekierowanie na nią odbywa się w sposób bardziej automatyczny (mniej czuje się w tym wypadku spadek ruchu na stronie). W koncu Blogger jest własnością Google. No to i są z tego tyułu dodatkowe przywileje.

2. Jeżeli stworzyłeś bloga o wszystkim i o niczym, a teraz chcesz się wyspecjalizować.

Np używając Twojego imienia i nazwiska jako nazwy domeny (dobry chwyt dla zadbania o własną e-reputację). A z czasem jeden z poruszanych przez Ciebie tematów rozrósł się na tyle, że warto poswięcić mu osobną domenę. W tym wypadku możesz skorzystac z opcji przeniesienia wpisów z jednej kategorii na nową domenę.
 
Taka specjalizacja (zawężenie tematyki) jest dobrą metodą na:

  • zbudowanie autorytetu w danej dziedzinie (co też nie zaszkodzi e-reputacji),
  • zbudowanie wokół bloga wspólnoty osób podzielających podobne zainteresowanie (a to łakomy kąsek dla reklamodawców),
  • przyciągnięcie reklamodawców zainteresowanych dotarciem do wąskiej grupy docelowej. 

3. Jeżeli sworzyłeś całe mnóstwo blogów, a teraz chcesz je połączyć razem.

Jeżeli sworzyłeś całe mnóstwo blogów np o zbliżonej tematyce (z myślą stworzenia z nich zaplecza do wypozycjonowania Twojej głównej strony). Ale z czasem zdałeś sobie sprawę z tego, jakiego wkładu pracy wymaga wartościowe blogowanie. Decudujesz się więc skoncenrować na rozwijaniu jednego bloga i przeniesieniu na niego wszystkich powiązanych wpisów (rozproszonych gdzieś po sieci) w jedno miejsce. Tak przynajmniej radzą doświadczeni blogerzy: najpierw rozruszaj jednego bloga, zanim weźmiesz się za inne.

Warto dodać, że leżące odłogiem blogi są łakomym kąskiem dla hakerów i nie świadczą dobrze o Tobie (w oczach Google -chociażby ze względu na te spamowate komentarze, które się na nich gromadzą).

Jeszcze na koniec (przed wrzuceniem krótkiego graficznego opisu całej operacji przenosin) wytłumaczę dlaczego napisałam, że przeniesienie bloga jest łatwe jedynie w ramach tej samej platformy do blogowania.

  • Przetestowałam transfer zarówno z wordpress.com na wordpress.org jak i z Bloggera na Bloggera. Poszło jak po maśle.
  • Ale już zupełnie mi nie poszło wykonanie tej operacji między wordpress.com a Blogger.com. Blog z wordpress.com pobrałam i zaimportowałam na Bloggera. Tyle że pojawiła się plansza z informacją, że trwa pisanie postów na nowego bloga. Ale ta operacja nigdy nie dobiegła konca, mimo że dałam na nią mojemu komputerowi kilka ładnych godzin. Nie wiem czy to mi zabrakło cierpliwości, czy przerosło wytrzymałość mojego komputera (który kilka dni pozniej wyzionął ducha). Jeżeli Wam się udało, proszę dajcie znać.

Jak w praktyce wyglada przenoszenie bloga. Krótki tutorial.

  • Wejdź w Ustawienia, Inne.
Jak przenieść bloga na inną domenę?
  • Kliknij na Eksportuj bloga.
Jak przenieść bloga na inną domenę?
  • Pojawi Ci się taka plansza. Kilknij na Pobierz bloga. Blog zostanie pobrany. Zapisz go na dysku twardym (tak byś później mógł łatwo go odnaleźć) do zaimportowania na nową stronę.
Jak przenieść bloga na inną domenę?
Jak przenieść bloga na inną domenę?
Jak przenieść bloga na inną domenę?
Jak przenieść bloga na inną domenę?
  • Teraz zaczyna się etap importowania na nową domene. Wejdź na bloga, na którego chcesz wgrać pobrane wpisy. I podobnie wejdź w Ustawienia, Inne. Ale tym razem wybierz Importuj. Bedziesz importował plik zapisany na komputerze (a pobrany ze starej domeny).
Jak przenieść bloga na inną domenę?

 

Jak przenieść bloga na inną domenę?
  •  Pobierz plik zapisany na komputerze. (Browse). I udowodnij, że nie jesteś robotem wpisując odpowiedni kod.
Jak przenieść bloga na inną domenę?
  •  Odnajdz plik na dysku twardym i pobierz go.
Jak przenieść bloga na inną domenę?

Kliknij na Importuj bloga. Odczekaj kilka minut i gotowe.
Pozdrawiam serdecznie

Beata

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook: TWOJA MARKA NA INSTAGRAMIE

O AUTORZE

Jestem blogerką, emigrantką, poczwórną mamą. Kobietą, która nie jednego w życiu doświadczyła, z niejednego pieca jadła chleb.

Od prawie 20 lat mieszkam na emigracji we Francji, w Paryżu.

Uważam, że emigracja to dobra szkoła życia i wymagająca, choć bardzo skuteczna lekcja pokory. Ale też wewnętrznej siły i zdrowego dystansu do samego siebie i momentami wystawiającej nas na próby codzienności.

Jestem tu po to, by pomóc Ci lepiej pisać, skuteczniej docierać do czytelnika, wywołać większe zaangażowanie w social mediach. Czasami rozśmieszę lub zmotywuję.

Ale równolegle do Vademecum Blogera jestem autorem kilku niezależnych miejsc w sieci.

Ponieważ wiele osób pyta się mnie, jak mimo 4 ciąży i 40 - stki na karku udało mi się zachować linię nastolatki, uruchomiłam kanał na YouTube o zdrowym gotowaniu - bezglutenowo - bezmlecznie.

Znajdziesz mnie również na blogu BeataRed.com i powiązanym z nim Instagramie, gdzie piszę bardziej osobiście o Paryżu i mojej pasji, jaką jest nauka języka francuskiego.

A jeżeli interesują Cię praktyczne porady o tym, jak budować swoją obecność w sieci zapraszam na mój kanał na You Tube z blogowymi tutorialami.

(3) Komentarze

  1. Będę tutaj stałym gościem. Pozdrawiam:)

    1. Bardzo mi miło. Pozdrawiam Bea

  2. Witaj Beatko. Jak zwykle wszystko prosto wyjaśniasz. Z przyjemnością czytam wszystko to, o czym piszesz. Bo wasnie dzięki Tobie wiele się nauczyłam. Pozdrawiam Cię serdecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *