DESIGN, VADEMECUM BLOGERA

Jak przygotować grafiki w Be Funky?

DARMOWE PROGRAMY GRAFICZNE BE FUNKY

DARMOWE PROGRAMY GRAFICZNE BE FUNKY

Jeżeli prowadzicie bloga, czy w jakikolwiek inny sposób działacie w sieci (np na Facebooku, Twitterze …), to pewnie cały czas zmagacie się z tym problemem:

Skąd brać coraz to nowe pomysły na świeży, coraz to bardziej kreatywny VISUAL CONTENT.

Szczęśliwie jest CANVA. Prawdziwy kombajn z mnóstwem darmowych szablonów, co jakiś czas odświeżanych. Ale nawet Canva w wersji darmowej ma swoje ograniczenia.

No dobra, nie do końca …  ograniczenia, ale ograniczoną liczbę gotowych szablonów. Bo dla kogoś, kto od zera chce stworzyć swój projekt w Canvie, jedynym ograniczeniem jest własna kreatywność. A to takie dziwne perpetum mobile. Im mocniej je eksploatujemy, tym bardziej rośnie w siłę.

Ale jeżeli przejrzeliście wszystkie gotowe szablony w Canvie i nic już Was nie inspiruje. Albo jeżeli tak jak ja swego czasu, usiądziecie do Canvy na kilka godzin, przelecicie darmowe szablony, z każdego wykonacie po jednej grafice. Ja w ten sposób przygotowałam sobie zapas wizualnego contentu na kilka tygodni. Ale nawet ten zapas w końcu mi się wyczerpał. Trzeba było od nowa usiąść do tworzenia grafik.

Do czego zmierzam. Wcale nie musimy ograniczać się do samej jednej Canvy. Bo takich wielofunkcyjnych kombajnów jak Canva, znajdziecie całkiem sporo.

  • Jest FOTOR (to chyba mój ulubiony),
  • SNAPPA (ma ograniczone możliwości zapisywania gotowych prac w wersji darmowej),
  • RELAY THAT.
  • No i wreszcie jest BE FUNKY.

To jednocześnie edytor zdjęć. Można tworzyć w nim fajne kolaże. Znajdziecie tu gotowe szablony, w których wystarczy to i owo popodmieniać, by stworzyć własne arcydzieło.

Co wyróżnia BE FUNKY?

Można tu od zera stworzyć własną grafikę w bardzo prosty sposób, korzystając z gotowych elementów.

No i można tu przygotować sporo fajnych pionowych pinów pod Pinterest. Ale to wszystko (co? gdzie? i jak?) pokażę Wam krok po kroku.

Bo postanowiłam przeczesać BE FUNKY, czyli kolejny darmowy program graficzny krok po kroku i podrzucić Wam kilka pomysłów na praktyczne jego wykorzystanie.

1. Edycja zdjęć.

W części edycja zdjęć, możemy tutaj przycinać nasze fotki korzystając z siatki z liniami trójpodziału. To bardzo pomaga, bo możemy tak przyciąć nasze zdjęcie tak, by ważne elementy znalazły się na linii trójpodziału, albo jeszcze lepiej w punktach ich przecięcia. Bo często to sprawia, że podświadomie odbieramy dane zdjęcie, jako wizualnie ciekawsze.

Oprócz tego zdjęcia możemy rozjaśniać, wyostrzać kontrast, nasycenie kolorów i inne cuda wianki.

darmowe programy graficzne Be Funky

Możemy zastosować różne filtry, ramki, albo np efekt Bokeh.

darmowe programy graficzne Be funky

2. Collage Maker.

Przygotowanie kolaży w Be Funky.

Znajdziecie tutaj kilka fajnych szablonów kolaży (czyli składanek ze zdjęć).  Wchodzimy w Collage Maker i wybieramy odpowiedni Template (szablon). Jak chociażby taki podstawowy: gdy chcemy pokazać różnicę: zdjęcie przed i po obróbce.

darmowe programy graficzne Be Funky

Sama najchętniej korzystam tu z szablonów w formacie Pinterestowym. Nigdzie indziej nie znalazłam tylu pomysłów i tylu różnych form szablonu na przygotowanie składanki zdjęć pod Pinterest. Przy okazji można skorzystać z fajnych grafik (ikonka z wąsami) i wkomponować je w naszego pina.

darmowe programy graficzne Be Funky

3. Jak przygotować perfekcyjnego pina w Be Funky?

Be Funky nadaje się do przygotowanie fajnych pinów. Można tu oczywiście skorzystać z opcji Collage Maker i wybrać szablon (Template) przewidziany pod Pinterest. Ale także w części Designer, znajdziecie tu kilka fajnych opcji w pinterestowym formacie. Np …

Znajdziecie tu np opcję Szablon (Template), Step by step (Krok po kroku), za pomocą której możecie np przygotować fajny pin z rozpisanym krok po kroku procesem twórczym. Designer/Bloger Resources/Step by Step.

DARMOWE PROGRAMY GRAFICZNE BE FUNKY

Pamiętając, że każdy element gotowego szablonu możecie dowolnie zmieniać, po pierwsze wymieniając zdjęcie (klikacie na wybrane zdjęcie i wybieracie opcję Replace Image). Wybrane zdjęcie możecie edytować w ten sposób, by np nasyceniem barw pasowało do pozostałych. W tym celu klikacie na nie i wybieracie Open in Editor.

DARMOWE PROGRAMY GRAFICZNE BE FUNKY

4. Jak stworzyć grafikę od zera w Be Funky?

W Be Funky możecie skorzystać z gotowych szablonów, ale również możecie stworzyć cały projekt od zera. W tym celu skorzystajmy z czystych szablonów tzw Blank Templates. Designers/Templates/zjeżdżamy na sam dół Blank Templates. No dobra, nie jestem orłem grafiki. Ale tylko podsuwam Wam wędkę. A co Wy na nią złowicie, to zależy od Was samych. To tylko tytułem przykładu. Taka moja radosna twórczość w Be Funky.

Załóżmy sobie, że chcemy przygotować własną grafikę na bloga. Wybieramy Blank Templates i tu korzystamy z szablonów z grupy Blog Resources. Ja wybrałam szablon o wymiarach 1200 na 800 px.

darmowe programy graficzne Be Funky

Teraz możemy zmienić kolor grafiki. Tak, by było bardziej kolorowo czy współgrało kolorami, które wybraliście dla Waszej marki (osobistej czy blogowej).

darmowe programy graficzne Be Funky

Dalej na nasze kolorowe tło możemy nanieść najróżniejsze elementy. W Be Funky mamy bardzo dużo grafik (różnorodnych tematycznie). Symbol trójkąta (zaznaczyłam go na obrazku).

Dla przykładu ja skorzystałam tutaj z takiej prostej ramki i dodałam kilka kwiatowych ornamentów. Ale żeby uzyskać dokładnie identyczne elementy posłużyłam się opcją Duplicate.

darmowe programy graficzne Be Funky

darmowe programy graficzne Be Funky

Teraz możemy przeglądać gotowe ikonki (na różne tematy), które znajdziemy w Be Funky. Dobrałam tutaj do kompletu takie małe witaminowe co nieco. Odrobina witalności o tej porze roku nikomu nie zaszkodzi.

darmowe programy graficzne Be Funky

5. Designer – inne projekty.

Oczywiście w Be Funky jest trochę gotowych darmowych szablonów. Co prawda mniej niż w Canvie. Niemniej  dodatkowo (jeżeli w danym szablonie np podoba się Wam szablon napisu, to możecie podmienić zdjęcie na własne, a wtedy dany szablon można odmienieć na tysiąc sposobów). Tutaj kilka przykładów mojej radosnej twórczości.

Kilka grafik przygotowanych właśnie w Be Funky wykorzystałam we wpisie: Jak rozwinąć bloga.

darmowe programy graficzne Be Funky

Tutaj np skorzystałam z gotowego szablonu z grupy Blog Title i podmieniłam zdjęcie na własne.

darmowe programy graficzne Be Funky

W Be Funky znajdziemy dodatkowo gotowe szablony pod różne social media: Facebook, Google Plus, w formacie okładki na Facebook, Twitter …

No i wreszcie, możemy tu przygotować grafiki na bloga np otwierające zdjęcie do danego postu.

Wchodzimy w Designer, Blogger Resources. Tutaj mamy kilka formatów: 

  • Blog Titles w formacie 560 na 315 px,
  • albo Blog Images w formacie 1200 na 800.

darmowe programy graficzne Be Funky

Tutaj skorzystałam z szablonu na Blog Titles (tylko podmieniłam zdjęcie na własne).

darmowe programy graficzne Be funky

A tym razem skorzystałam z szablonu Blog Images i podobnie podmieniłam zdjęcie na własne.

Podsumowanie.

Niestety, Be Funky to taki kombajn, że nie jestem w stanie w jednym wpisie przeczesać i pokazać Wam wszystkie jego możliwości. Dlatego po prostu tę skromną próbką pragnęłam zachęcić Was do tego, byście tam zajrzeli i wypróbowali go sami.

Na pewno nie będziecie żałować. Bo można tam spędzić czas bardzo owocnie. Tzn przygotować całkiem sporo fajnych prac. Nawet jeżeli nie wierzycie we własne zdolności plastyczne. W dzisiejszych czasach, przy takiej obfitości programów graficznych w sieci, wcale czegoś takiego nie trzeba.

Wystarczy podstawowe wyczucie estetyczne i wiara we własne możliwości. (To też przygotowane w BeFunky)

DARMOWE PROGRAMY GRAFICZNE BE FUNKY

Powodzenia. Pozdrawiam serdecznie.

Beata

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook: TWOJA MARKA NA INSTAGRAMIE

O AUTORZE

Jestem blogerką, emigrantką, poczwórną mamą. Kobietą, która nie jednego w życiu doświadczyła, z niejednego pieca jadła chleb.

Od prawie 20 lat mieszkam na emigracji we Francji, w Paryżu.

Uważam, że emigracja to dobra szkoła życia i wymagająca, choć bardzo skuteczna lekcja pokory. Ale też wewnętrznej siły i zdrowego dystansu do samego siebie i momentami wystawiającej nas na próby codzienności.

Jestem tu po to, by pomóc Ci lepiej pisać, skuteczniej docierać do czytelnika, wywołać większe zaangażowanie w social mediach. Czasami rozśmieszę lub zmotywuję.

Ale równolegle do Vademecum Blogera jestem autorem kilku niezależnych miejsc w sieci.

Ponieważ wiele osób pyta się mnie, jak mimo 4 ciąży i 40 - stki na karku udało mi się zachować linię nastolatki, uruchomiłam kanał na YouTube o zdrowym gotowaniu - bezglutenowo - bezmlecznie.

Znajdziesz mnie również na blogu BeataRed.com i powiązanym z nim Instagramie, gdzie piszę bardziej osobiście o Paryżu i mojej pasji, jaką jest nauka języka francuskiego.

A jeżeli interesują Cię praktyczne porady o tym, jak budować swoją obecność w sieci zapraszam na mój kanał na You Tube z blogowymi tutorialami.

(7) Komentarzy

  1. Fajna sprawa lubię takie graficzne zabawki 🙂 tylko przeraża mnie ich mnogość i różnorodność możliwości czasami budzi to mój strach, że zabiera to relatywnie o wiele za dużo czasu jeśli chce się sprawdzić odmienne wariacje zbliżonego pomysłu.

  2. Nie słyszałam wcześniej o tym programie. U Ciebie zawsze można coś nowego wyszukać, dziękuję! :*

  3. Fajna apka, właśnie sobie za jej pomocą strzeliłem cytat na zdjęciu na fanpage. Dzięki. 🙂

  4. Świetne! Szukałam właśnie jakiejś alternatywy dla Canvy, która mi się ciut przejadła i Twój post jest jak znalazł 😉

  5. Przetestuje chodź u siebie na blogu wielbiłem Canvę i robiłem porównanie wersji PRO do Darmowej – mi praktycznie z wersji PRO nie brakuje niczego na darmowym koncie chodź ostatnio wpadł mi w ręce fajny kuponik i mam póki co PRO za free 🙂 [mogę podrzucić linka do wpisu jak się zgodzisz]. Obawiam się jednego – Canva też na początku nie miała żadnych ograniczeń, a pro wyszło tak po prostu, bez zapowiedzi – podejrzewam, że tu będzie podobnie za jakiś czas. Akurat jutro robię newsletter do jednego klienta i spróbuję stworzyć ikonki do niego 🙂

  6. Powłóczmy się says:

    dzięki za podpowiedź! od dłuższego czasu przymierzałyśmy się do robienia grafik w jakimś programie…ale no właśnie-ciężko wybrać taki program, kiedy nie ma się rozeznania. za Twoją namową, spróbujemy skorzystać z be funky i mam nadzieję, że rezultaty będą choć po części tak udane, jak Twoje 🙂 pozdrawiamy!

  7. Co trzeba wybrać, żeby od zera samemu coś zaprojektować: photo editor, collage maker czy graphic designer? Nie wiem, od czego zacząć, żeby uzyskać czyste tło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/beatared/public_html/vademecumblogera.pl/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:51 Stack trace: #0 /home/beatared/public_html/vademecumblogera.pl/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(658): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/beatared/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/beatared/public_html/vademecumblogera.pl/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 51