FOTOGRAFIA

Podstawy fotografii – jak robić dobre zdjęcia?

podstawy fotografii, ładne zdjęcia, robienie zdjęć , fotografia jak robić dobre zdjęcia, PARYZ, BYE BYE

Dawno nie pisałam o fotografii. Bałam się, że skoro nie mam mega wypasionego sprzętu, to ktoś na pewno zarzuci mi, że nie znam się, a się wymądrzam. Dlatego uczciwie mówię: nie wymądrzam się sama. Pozbierałam to, co na temat zasad fotografii napisały osoby z większym dorobkiem fotograficznym. Wydaje mi się, że znajomość takich podstawowych zasad jest dobrym punktem wyjścia do bardziej świadomej zabawy z fotografią czy w fotografię. Przede wszystkim bez kompleksów. To właśnie te kompleksy chciałabym Wam i sobie wybić z głowy. Bo często stanowią one niewidoczną, ale jakże skuteczną barierę, by pójść naprzód.

Do odważnych świat należy. Praktyka czyni mistrza.

Najdroższy sprzęt nie zrobi zdjęcia za fotografa.

Jak to powiedział pewien bardzo znany fotograf: pierwsze 10 000 fotek i tak będą najgorsze.

Co się zaś tyczy zasad? No cóż niektórzy uważają, że zasady są właśnie po to, by je łamać. Bo przecież z reguły do historii przechodzą osoby, które miały odwagę pójść pod prąd. Niemniej zanim zaczniemy je łamać (celowo i z pełną premedytacją), warto je poznać i wycisnąć z nich to, co najlepsze.

[Tweet “The important is not the camera, but the eye. Alfred Einsenstaedt.”]

Najważniejszy jest nie sprzęt, tylko oko fotografa.

Niezależnie od stopnia skomplikowania sprzętu, który mamy do dyspozycji warto zacząć od przeczytania jego instrukcji obsługi.

[Tweet “Read your camera manual.”]

Dobrze mieć pod ręką aparat, by cały czas ćwiczyć oko. Bo jakoś trzeba przejść przez te pierwsze 10 000 fotek.

podstawy fotografii, ładne zdjęcia, robienie zdjęć , fotografia jak robić dobre zdjęcia

Cierpliwość (może nie jest cnotą rewolucjonistów), ale jest sprzymierzeńcem zarówno blogerów, jak i fotografów. Dobre rzeczy przychodzą, do tych którzy potrafią czekać. W fotografii można zinterpretować to dosłownie.

[Tweet “Good things come to those who wait.”]

A oto już kilka prostych porad odnośnie kompozycji zdjęcia, które można wykorzystać, przetestować, czy wcielać w życie niezależnie od posiadanego sprzętu. Niektóre z nich stały się dla mnie w pewnym momencie fotograficznym objawieniem. Większość z nich staram się stosować w praktyce. Wydaje mi się, że odkąd o nich wiem i pamiętam, robię postępy w fotografowaniu.

podstawy fotografii, ładne zdjęcia, robienie zdjęć , fotografia jak robić dobre zdjęcia, FOTOGRAFIA

Zasada trójpodziału, czyli z angielska Rule of thirds.

Wyobraźcie sobie po 2 równoległe pionowe i poziome linie, które dzielą każde zdjęcie na 3 równe części. Zwróćcie uwagę na punkty przecięcia tych linii, czyli tzw mocne punkty.

Jedna z podstawowych zasad fotografii mówi, że zdjęcie wypada dużo ciekawiej, jeżeli uda się umieścić fotografowane przedmioty właśnie w tych mocnym punktach, a przynajmniej na którejś z linii trójpodziału. Oczywiście każde zdjęcie można tak przyciąć, by zaaplikować do niego tę regułę. Skorzystałam tu z darmowego programu jak Picmonkey.

Tę zasadę można również odnieść do fotografowania krajobrazów. W fotografii plenerowej lepiej unikać umieszczenia linii horyzontu w samym środku kadru. Raczej postarać się umieścić ją na którejś z linii trójpodziału.

podstawy fotografii, ładne zdjęcia, robienie zdjęć , fotografia jak robić dobre zdjęcia

Dobór perspektywy.

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, dlatego w fotografii czasami warto pogimnastykować się czyli zgiąć kolana i spojrzeć na fotografowany obiekt z dołu, lub przeciwnie wdrapać się na czubek jakiejś drabiny i pokazać go z góry. Lub po prostu eksprerymentować i pokazać odbiorcy to samo, (to co widzi na codzień), ale inaczej tzn z innej perspektywy.

podstawy fotografii, ładne zdjęcia, robienie zdjęć , fotografia jak robić dobre zdjęcia
Pierwsze zdjęcie zostało zrobione przez oficjalnego fotografa z Białego Domu Pete Souza. Przedstawia prezydenta USA w Owalnym Gabinecie rozmawiającego z Dimitrim Miedwiediewiem. Drugie zdjęcie autorstwa Finbarry O’Reilly przedstawia sieroty z rozdrartego wojną Kongo.

 

Bawiąc się perspektywą można sprytnie manipulować emocjami odbiorcy. Ten oficjalny portret prezydenta Stanów Zjednoczonych zrobiony przez oficjalnego fotografa z Białego Domu w « oficjalnym » Gabinecie Owalnym w czasie jak najbardziej oficjalnej rozmowy telofonicznej, w czasie której decydowały się losy świat jest zrobiony lekko z dołu. Nie za bardzo (nie chodzi przecież o stworzenie karykatury), ale o optyczne powiększenie sylwetki prezydenta, wywołanie u odbiorcy podświadomego wrażenia, że ten góruje nad nami. Dla porównania spójrzcie na te biedne sieroty z jakiegoś targanego wojną państwa w Afryce (kolejnej nieszczęśliwej kleptokracji, z której jedni chcą przepędzić kolejnego kleptomana, co to dorwał się do władzy). Dzieci sfotografowane od góry wydają się optycznie mniejsze niż w rzeczywistości, jeszcze bardziej kruche i bezbronne.

Warto bawić się, a przynajmniej eksperymentować z perspektywą. Sama w moich raczkujących jeszcze fotkach kuliarnych sporo się naskaczę wkoło szukając odpowiedniego ustawienia, pod którym moja potrawa wypadnie najbardziej smakowicie.

Wydaje mi się, że zabawa perspektywą sprawdza się w fotografii kulinarnej. Ale niezależnie od typu fotek, bawiąc się perspektywą, możemy pokazać coś co odbiorca widzi na codzień, ale zrobić to inaczej (pod innym kątem) i dzięki temu uczynić to ciekawszym.

podstawy fotografii, ładne zdjęcia, robienie zdjęć , fotografia jak robić dobre zdjęcia

Zasada wolnej przestrzeni. Rule of space.

Ta zasada chyba najbardziej sprawdza się w fotografii, że tak powiem plenerowej, ale nie tylko. Czyli gdy fotografujemy coś czy kogoś, kto jest głównym tematem naszego zdjęcia, niekoniecznie musi on wypełniać sobą cały kadr. Wręcz przeciwnie możemy zostawić mu trochę wolnej przestrzeni na wykonanie czynności lub pokazanie go w szerszej perspektywie (na tle czegoś), co wyjaśni kontekst (opowie historię).

Czyli np jeżeli fotografujemy biegacza, możemy zostawć mu trochę wolnej przestrzeni, po której ma dalej biec.

Przy czym warto mieć na uwadze takie ciekawe kulturowe uwarunkowanie. Wpływa ono na to, jak podświadomie odczytujemy dane zdjęcie czy scenę.

Jeżeli fotografowana osoba wchodzi w kadr i w domyśle przemieszcza się po nim z lewej do prawej (czyli zgodnie z kierunkiem, w jakim piszemy), to intuicyjnie odbierzemy to jako bardziej optymistyczny przekaz. Po prostu nasz bohater ma przed sobą otwartą drogę, a więc wszystko co dobre jeszcze przed nim. W przeciwnym razie, wydaje nam się, że cofa się wstecz.

podstawy fotografii, ładne zdjęcia, robienie zdjęć , fotografia jak robić dobre zdjęcia, kulinarne, POMIDORY
3 po 3.

Zasada nieparzystej liczby przedmiotów tzw rule of odds.

Po prostu nasze oko jakoś bardziej polubi zdjęcie, na którym znajduje się nieparzysta liczba przedmiotów (oczywiście bez popadania w paranoję). Ja wykorzystuję to w fotografii kulinarnej, gdzie np jeżeli dorzucam gdzieś w kadrze listki bazyli dla dodania zielonego akcentu to raczej 3 czy 5 (zamiast czterech). Zauważcie jednocześnie, że np samotne drzewo czy inny obiekt (np samotna chatka) na skraju polany jakoś silniej oddziałuje na naszą wyobraźnię.

podstawy fotografii, ładne zdjęcia, robienie zdjęć , fotografia jak robić dobre zdjęcia, DROGA

Wprowadź życie do kadru. Inject life into your picture.

Ta zasada sprawdza się przy fotografowaniu pejzażów. Czy to pobudza naszą ciekawość, czy to po prostu nasz wzrok ma jakiś punkt odniesienia, skalę według, której mierzy perspektywę.

podstawy fotografii, ładne zdjęcia, robienie zdjęć , fotografia jak robić dobre zdjęcia

Jak uczynić zdjęcia ciekawszymi?

Ponieważ patrzymy na rzeczywistość, która nas otacza z poziomu naszego wzroku i stąd wydaje się nam całkiem oklepana i banalna. Dlatego czasami wystarczy zgiąć kolana czy wspiąć się na czubki palców, by wszystko wydało się odmienione. Pisałam o tym wcześniej jak można sprytnie manipulować perspektywą.

Poza tym kilka prostych zabiegów, z których można skorzystać, szukając sposobu, by przedstawić coś codziennego i banalnego w bardziej intrygujący dla oka sposób.

Poszukaj symetrii, symetrycznych wzorów.

Poszukaj geometrii, czyli powtarzających się geometrycznych wzorów.

Wykorzystaj linie, które pokierują wzrok odbiorcy do fotografowanego obiektu

np łyżeczka, po której nasz wzrok pobiegnie w stronę półmisku z daniem.

podstawy fotografii, ładne zdjęcia, robienie zdjęć , fotografia jak robić dobre zdjęcia

Pojedyncze obiekty mają jakąś szczególną wymowę.

Może mamy jakieś takie głęboko zakodowane emocje, które towarzyszyły czytaniu bajek o samotnej chatce na kurzej nóżce.

podstawy fotografii, ładne zdjęcia, robienie zdjęć , fotografia jak robić dobre zdjęcia, PARYZ
Tu zwrócił moją uwagę ten czerwony kolor.

Kolor jest ważny, bo kolor też tworzy nastrój.

Praktyka czyni mistrza. Uczymy się zarówno z naszych porażek jak i z sukcesów.

Inspiracją mogą okazać się zdjęcia, które szczególnie się nam udały i po prostu chcemy po raz kolejny odtworzyć ich klimat czy nastrój. Uczymy się również dzięki zdjęciom, które uważamy za odpady. Przynajmniej wiemy, co razem nie współgra.

Z praktycznych względów warto trzymać swoje najlepsze zdjęcia w osobnym pliku i mieć je pod ręką.

[Tweet “Dobre zdjęcia są jak dobry żart. Jak trzeba je wyjaśniać, to już wcale nie są takie dobre.”]

Nie wiem, czy moje próbki fotograficzne skutecznie zobrazowały powyższe punkty. Jeżeli szukacie świetnych fotek, zajrzyjcie na:

blog Darrena DIGITAL PHOTOGRAPHY SCHOOL 

lub

nasz rodzimy blog Natalii czyli JEST RUDO 

A przy okazji polecam:

Moj wpis z Moda na bio: Jak robic dobre zdjecia, czyli podstawy kompozycji. 

 

podstawy fotografii, ładne zdjęcia, robienie zdjęć , fotografia jak robić dobre zdjęcia podstawy fotografii, ładne zdjęcia, robienie zdjęć , fotografia jak robić dobre zdjęcia

, podstawy fotografii, ładne zdjęcia, robienie zdjęć fotografia jak robić dobre zdjęcia, Czerwony kapturek ucieka do lasu. Wiem : dobre zdjęcie jest jak dobry żart. Jak trzeba je objaśniać, to przestaje być dobre.
Czerwony kapturek ucieka do lasu. Wiem : dobre zdjęcie jest jak dobry żart. Jak trzeba je objaśniać, to przestaje być dobre.

podstawy fotografii, ładne zdjęcia, robienie zdjęć , fotografia jak robić dobre zdjęcia, FOTOGRAFIAfotografia jak robić dobre zdjęcia, PIES podstawy fotografii, ładne zdjęcia, robienie zdjęć , fotografia jak robić dobre zdjęcia, PIES

podstawy fotografii, ładne zdjęcia, robienie zdjęć , fotografia jak robić dobre zdjęcia, Czy czasami nęci Was, by podejrzeć przez dziurkę od klucza ?
Czy czasami nęci Was, by podejrzeć przez dziurkę od klucza ?

Enregistrer

Enregistrer

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook: TWOJA MARKA NA INSTAGRAMIE

O AUTORZE

Jestem blogerką, emigrantką, poczwórną mamą. Kobietą, która nie jednego w życiu doświadczyła, z niejednego pieca jadła chleb.

Od prawie 20 lat mieszkam na emigracji we Francji, w Paryżu.

Uważam, że emigracja to dobra szkoła życia i wymagająca, choć bardzo skuteczna lekcja pokory. Ale też wewnętrznej siły i zdrowego dystansu do samego siebie i momentami wystawiającej nas na próby codzienności.

Jestem tu po to, by pomóc Ci lepiej pisać, skuteczniej docierać do czytelnika, wywołać większe zaangażowanie w social mediach. Czasami rozśmieszę lub zmotywuję.

Ale równolegle do Vademecum Blogera jestem autorem kilku niezależnych miejsc w sieci.

Ponieważ wiele osób pyta się mnie, jak mimo 4 ciąży i 40 - stki na karku udało mi się zachować linię nastolatki, uruchomiłam kanał na YouTube o zdrowym gotowaniu - bezglutenowo - bezmlecznie.

Znajdziesz mnie również na blogu BeataRed.com i powiązanym z nim Instagramie, gdzie piszę bardziej osobiście o Paryżu i mojej pasji, jaką jest nauka języka francuskiego.

A jeżeli interesują Cię praktyczne porady o tym, jak budować swoją obecność w sieci zapraszam na mój kanał na You Tube z blogowymi tutorialami.

(15) Komentarzy

  1. Bardzo przydatny artykuł Beatko. Zwłaszcza dla mnie, bo dopiero zaczynam się uczyć, jak nie klepać fotek przypadkowo. I muszę powiedzieć, że masz cudowną modelkę 😀

  2. Bardzo fajny artykul! Podoba mi sie ;))

  3. Bardzo prosto wszystko opisałaś – tak,by amatorka taka jak ja zrozumiała:)

  4. Powiem ci, że dzięki tobie poznałam program picmonkey i teraz sobie tam trochę pracuje :-). Także dzięki za inspirację. Co do zdjęć to ciągle się uczę, te najlepsze odkładam sobie na bok i czasami analizuje pt. “Jak mi się to udało ;-)”.

  5. Wspaniale, że podzieliłaś się znanymi zasadami 😀

  6. Jak czytałam o zdjęciach robionych z góry, zaraz skojarzyło mi się to z dzióbkami karpia u młodych-gniewnych nastolatek 😀 A porady bardzo dobre, chociaż ze mnie i tak fotografa nie będzie. Nie do końca to czuję 😉

  7. Sama robię trochę zdjęć i rzeczywiście zgadza się, że trudno przygotować dobre zdjęcia. Jak dla mnie trzeba mieć za sobą bardzo wiele zrobionych zdjęć, żeby wiedzieć jak przygotować bardzo dobre fotografie. Wydaje mi się, że wszystkie zdjęcia, które do tej pory robiłam miały pewne niedoskonałości. Mam nadzieje, że dzięki tym poradom łatwiej będzie mi przygotować zdjęcia, które będą się doskonale prezentować.

  8. Według mnie ciekawy wpis, który daje do myślenia osobom, które decydują się robić zdjęcia. Trzeba jednak wiedzieć jak to wszystko wygląda, by przygotować dobre zdjęcia. Nie jest to niestety takie łatwe. Myślę, że ten wpis to naprawdę dobrze prezentuje i pokazuje na jak wiele kwestii trzeba zwracać uwagę na to jak przygotować bardzo dobre zdjęcia. Bez tych wszystkich spraw trudno będzie o dobre fotografie, dlatego zachęcam do tego, by zapoznać się z tymi radami.

  9. Jak dla mnie sprawa dobrych zdjęć jest niestety bardzo trudna. I według mnie ten wpis wyraźnie to pokazuje. Pożyteczny, gdyż krok po kroku mówi o tym co trzeba zrobić, żeby przygotować dobre zdjęcia. Chętnie zapoznałem się z poradami i w najbliższej okazji zdecyduje się na to, by wykorzystać te porady. Mam nadzieje, że dzięki temu uda się przygotować dobre zdjęcia.

  10. perfect home life says:

    Dziękuję za ten wpis :-). Mam prośbę do Ciebie, albo do osoby która to czyta i ma wolną chwilkę. Czy możesz ocenić i coś mi doradzić, patrząc na moje zdjęcia? Od miesiąca prowadzę bloga. Na razie koncentruję się na przepisach, ale nie wykluczam rozwinięcia tematyki.
    Czy fotografie potraw, które umieszczam na http://perfecthomelife.blogspot.com/ są wystarczająco dobre?

  11. ja bardzo kocham robić zdjęcia, więc wpis jak najbardziej pomocny dla mnie 🙂

  12. Właśnie tego szukałam. Dzięki za praktyczne rady 🙂

  13. Karolina Kuciejczyk says:

    “cofa się wstecz.” – a można cofać naprzód? 😉

  14. Przyjazne Życie says:

    Ciekawy wpis, Wprost i bardzo pomocnie. Dla mnie ulubione są symetryczne zdjęcia, zawsze się nad nimi zachwycam.

  15. Moim zdaniem nie można lekceważyć jednak jakości samego sprzętu bo to ma również duże znaczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/beatared/public_html/vademecumblogera.pl/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:51 Stack trace: #0 /home/beatared/public_html/vademecumblogera.pl/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(658): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/beatared/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/beatared/public_html/vademecumblogera.pl/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 51