BLOGGER, DESIGN, TUTORIALE

Jak stworzyć stronę internetową? Upiększamy bloga część druga.

jak stworzyć stronę internetową Dlaczego wygląd bloga jest ważny?
jak stworzyć stronę internetową Dlaczego wygląd bloga jest ważny?

Upiększamy bloga na Bloggerze.

Przyznam się, że trochę przestraszyłam się komentarzami pod ostatnim wpisem z cyklu Jak stworzyć stronę internetową? Upiększamy bloga część pierwsza. Wysoko postawiłyście mi poprzeczkę. Czy sprostam? Przynajmniej zrobię to, co w mojej mocy.

O tym jak uzyskać najładniejszy wygląd bloga napisano setki, a może nawet tysiące wpisów. To oczywiście kwestia gustów (najróżniejszych). Te w myśl starego powiedzenia nie podlegają dyskusji. Niemniej wszystkie te posty bardzo często sprowadzają się do jednej głównej myśli:

[Tweet “Mniej – znaczy lepiej.”]

Przejrzyściej, przyjazniej dla czytelnika, bardziej czytelnie, mniej kolorów, banerów, pstrokacizny, mniej naskakujących, wyskakujących, denerwujących okienek (pop-up). 

Wystarczy białe tło, w miarę szeroka szpalta, odpowiedniej wielkości czcionka i o odpowiednim charakterze tj. pasująca do naszego temperamentu i tematyki. Do Was należy ocena – co jest ważniejsze: bloger czy blog?. A poza tym porządek na stronie głównej. I już robi się całkiem miło i przyjemnie.

Póki nie mamy jasnej koncepcji tego jak ma wyglądać nasz blog najlepiej (bo najbezpieczniej) postawić na przejżystość i minimalizm. Wybrać 2-3 kolory przewodnie, nie zarzucać czytelnika nadmiarem gadżetów. A jednocześnie próbować, szukać, podglądać jak to robią innni. Bo przecież nie od razu Kraków zbudowano.

Dlatego zanim zaproszę Was w obiecaną podróż po ładnych blogach (w poszukiwaniu inspiracji i motywacji),  kilka prostych rzeczy, które już dzis możemy zrobić samodzielnie (w kilka minut) na blogu, bez grzebania w kodzie HTML. Wszystko korzystając z któregoś z podstawowych szablonów Bloggera.

Jak stworzyć stronę internetową Dlaczego wygląd bloga jest ważny?

Blog na Bloggerze Edycja szablonu.

Ale zacznijmy od samego początku:

Żeby cokolwiek zrobić przy szablonie na Bloggerze, musimy wejść w Szablon, czyli Motyw, a potem w Dostosuj.

Teraz możemy wybrać któryś z szablonów proponowanych przez Bloggera. Po prostu wystarczy kliknąć na wybraną opcję. Poniżej macie podgląd, na którym widzicie jak dany podgląd pasuje do Waszego bloga. Jeżeli zdecydowaliście się na któryś z szablonów po prostu kliknijcie na “Zastosuj do bloga”.

Tu jeszcze dorzucę swoje 3 grosze:

  • Po pierwsze: za każdym razem, kiedy zmieniacie szablon na Bloggerze, znikną wszelkie wcześniej wprowadzone zmiany w jego kodzie HTML. Tzn jeżeli wcześniej już coś tam grzebaliście przy kodzie HTML w szablonie np dorzucając Google Analytics (choć jest możliwość dodania go w Ustawieniach Bloggera), wrzucając np wyskakujący Facebook, czy guzik Pin it, te wszystkie zmiany wprowadzone w starym szablonie – po prostu znikną.
  • Jeżeli podoba się Wam czyjś blog i chcecie sprawdzić, jaki szablon stosuje dana osoba – wystarczy zjechać na sam dół strony i tam znajdziecie tę informację. Ja np używam tu (w momencie, kiedy piszę ten wpis, bo wszystko może się zmienić)  Szablon Awesome.
  • Każdy szablon ma swoje własne opcje i nawet pomiędzy podstawowymi szablonami Bloggera są pewne różnice. W zależności od szablonu, który wybierzecie, nie będziecie mieć takich samych możliwości edycji różnych elementów. Co chcę przez  to powiedzieć? Każdy szablon (także z tych podstawowych dostarczonych przez Bloggera) jest zaprojektowany troszeczkę inaczej. Dlatego jeżeli oglądacie czyjś tutorial: jak zmienić to czy owo w szablonie na Bloggerze, a potem zaczynacie dłubać u siebie i nie widzicie takich samych elementów, bez paniki. Może akurat wybrany przez Was szablon takiej możliwości nie przewiduje, ale za to ma inne. 

Jaki szablon wybrać? Bo tu macie wybór pomiędzy kilkoma modelami. Kiedyś natknęłam się na zestawienie, w którym jakiś naczelny guru od blogowania przekonywał, że najlepsze są blogi z jednym paskiem bocznym … po prawej stronie. To podobno rezultat poważnych badań. Zauważcie, że większość blogów stosuje właśnie tę formułę. Choć czyż to właśnie łamanie schematów nie jest motorem postępu?

Chyba najlepszą metodą, by w ogóle gdzieś dojść – jest po prostu ruszyć w drogę. Przy budowaniu idealnego bloga chodzi tu w ogóle o podjęcie wyzwania i działanie, choćby metodą prób i błędów. To w zasadzie nic nie kosztuje (prócz odrobiny nerwów). Ale przy okazji możecie poczuć odrobinę satyfakcji.

Bo jak to mówią: Świat należy do odważnych.

Jak stworzyć stronę internetową Dlaczego wygląd bloga jest ważny?

Kopia zapasowa bloga.

A na wszelki wypadek możecie zrobić sobie kopię zapasową szablonu (w prawym górnym rogu klikając na Utwórz/przywróć kopię zapasową).

No i idziemy dalej.

Jak stworzyć stronę internetową Dlaczego wygląd bloga jest ważny?

Dalej możemy edytować tło naszego szablonu.

Albo usunąć to dostarczone przez Bloggera w wersji podstawowej i wrzucić coś innego. Albo nic nie wrzucać i zastosować transparentne tło. Myślę, że lepiej zmienić (usunąć, zdjąć) typowe tło dostarczone np z danym szablonem. Nawet jeżeli wyda Wam się bardzo ładne, pomyślcie o tym, że powtarza się na każdym blogu stosującym ten szablon. A my przecież chcemy stworzyć coś unkalnego: to nasze jedyne niepowtarzalne miejsce w blogosferze. 

Pamiętacie stare powiedzenie: “Jak Cię widzą, tak Cię piszą”. Jeżeli stosujecie standardowe tło, rozpoznawalne na kilometr: ktoś, kto dobrze zna Bloggera, może uznać Was za początkującego blogera, który jeszcze przy szablonie nie zdążył nic podłubać.

Może zupełnie niesłusznie i niesprawiedliwie, bo przecież niektórzy blogerzy piszą świetne teksty, a nie mają w ogóle głowy do pracy nad estetyką bloga. Zaś wszelkie zmiany graficzne odkładają na potem. A czasami po prostu na wieczne NIGDY.

Jak stworzyć stronę internetową Dlaczego wygląd bloga jest ważny?

Dlatego jeżeli chcecie zmienić tło – obramowanie dla bloga: wchodzicie w Tło i klikacie na strzałeczkę.

Jak stworzyć stronę internetową Dlaczego wygląd bloga jest ważny?

Zmiana tła szablonu/motywu na Bloggerze.

Teraz pokazuje Wam się cała plansza z możliwymi obrazami tła. Ja radziłabym tu wstrzemięzliwość, ale … gusta nie podlegają dyskusji.  Następnie dany wybór możecie albo zatwierdzić (Gotowe) albo anulować. Albo w ogóle zrezygnować z obrazku w tle.

Jak stworzyć stronę internetową Dlaczego wygląd bloga jest ważny?

Zaawansowane, czyli dalsza edycja motywu na Bloggerze.

Dostosowujemy ustawienia szerokości. Po prostu możemy uregulować je suwakami. Przesuwamy suwaki i sprawdzamy na podglądzie co się porobiło.

To miejsce warto zapamiętać, gdyż jeżeli np będziecie przygotowywać sobie LikeBoxa czyli okienko z Waszym facebookowym fanpagem, to w ustawieniach na developers.facebook. musicie podać jego szerokość. Wtedy najlepiej zajrzyjcie tu i sprawdzcie: jak ustawiliście szerokość dla paska bocznego i wpiszcie ją w wymagane miejsce w konfiguracji Waszego likeboxa. Dotyczy to rownież banerków, jakie przygotowujecie czy to do wstawienia u góry nad postami, czy to do pasku bocznego. Jeżeli znacie wymiary Waszego bloga, warto przewymiarować pod tym kątem Wasz banerek, tak by pasował jak ulał.

jak stworzyć stronę internetową Dlaczego wygląd bloga jest ważny?

 

Zmiana rozmieszczenia elementów w Układzie bloga.

W Układzie możemy dorzucić nasz banerek (nagłówek), jak i gadżety do paska bocznego. Z własnego doświadczenia radziłabym, by banerek przygotować pózniej, kiedy dobierzemy już czcionkę na bloga (o tym za chwilę). Chodzi o to, by wpasować nasz banerek w klimat bloga i do dopasować go do wybranej koncepcji.

Choć oczywiście banerek może być punktem wyjscia, pod który dopasujemy czcionkę i resztę elementów na blogu. Jeżeli nie wiecie, jak zabrać sie do robieniu banerka na bloga, proponuję Wam przejrzeć tych kilka wpisów:

 

jak stworzyć stronę internetową Dlaczego wygląd bloga jest ważny?

Opcja Zaawansowane. Zaawansowana edycja wyglądu strony.

Tutaj można zrobić sporo “ciekawych” rzeczy np zmienić czcionkę w poście, w pasku bocznym, w komentarzach…. i wiele wiele innych. Ale to  temat na osobny wpis: Jak upiększyć bloga? odc 3

Ale to wszystko opiszę dokładniej w kolejnym wpisie. Tymczasem pozdrawiam Was i do zobaczenia wkrótce.

Pozdrawiam serdecznie

Beata

Powiązane wpisy:

 
https://www.facebook.com/vademecumblogerahttps://twitter.com/HARDASKAhttps://plus.google.com/113589991481358500540/postshttp://www.pinterest.com/hardaska/

 

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook: TWOJA MARKA NA INSTAGRAMIE

O AUTORZE

Jestem blogerką, emigrantką, poczwórną mamą. Kobietą, która nie jednego w życiu doświadczyła, z niejednego pieca jadła chleb.

Od prawie 20 lat mieszkam na emigracji we Francji, w Paryżu.

Uważam, że emigracja to dobra szkoła życia i wymagająca, choć bardzo skuteczna lekcja pokory. Ale też wewnętrznej siły i zdrowego dystansu do samego siebie i momentami wystawiającej nas na próby codzienności.

Jestem tu po to, by pomóc Ci lepiej pisać, skuteczniej docierać do czytelnika, wywołać większe zaangażowanie w social mediach. Czasami rozśmieszę lub zmotywuję.

Ale równolegle do Vademecum Blogera jestem autorem kilku niezależnych miejsc w sieci.

Ponieważ wiele osób pyta się mnie, jak mimo 4 ciąży i 40 - stki na karku udało mi się zachować linię nastolatki, uruchomiłam kanał na YouTube o zdrowym gotowaniu - bezglutenowo - bezmlecznie.

Znajdziesz mnie również na blogu BeataRed.com i powiązanym z nim Instagramie, gdzie piszę bardziej osobiście o Paryżu i mojej pasji, jaką jest nauka języka francuskiego.

A jeżeli interesują Cię praktyczne porady o tym, jak budować swoją obecność w sieci zapraszam na mój kanał na You Tube z blogowymi tutorialami.

(13) Komentarzy

  1. Z tą zasadą mniej znaczy więcej to jest tak, że jak ktoś ma oko do grafiki, to stworzy rozbudowaną, bardzo ciekawą i ładną grafikę. Będzie dobierał tylko pasujące elementy i kolory. Ale jak nie ma, to będzie tam mnóstwo przypadkowości, chaosu i przez to po przeczytaniu jednej notki czasem bolą oczy:)

    1. Mario Tamaro – ja myslę, że ludzie ktorzy mają wyjątkowe oko i ludzie, ktorzy go zupełnie nie mają to 2 skrajne przypadki. A większosc osob ma jakies poczucie estetyki, tylko nie bardzo wie jak je na blogu zaaplikowac, na początku z powodu nieznajomosci narzędzi itp. Ja np przeżywałam fasynację każdym nowym widżetem, ktory odkryłam i od razu ładowalam go na bloga. Aż w koncu przychodziło otrzezwienie, ale najczęsciej i tak szkoda mi było się z nim rozstac. Dziękuję serdecznie za opinię i gorąco pozdrawiam Beata

  2. To prawda, mniej znaczy więcej. Za dużo ozdób i reklam nie jest w moim guście 🙂

  3. Przydatne informacje Beatko, na pewno nie jednej osobie się przydadzą 🙂

  4. Witaj Beatka ! Gdzie byłaś kiedy Cię nie było ? Ja również lubię przejrzyste blogi na jasnym tle, w pastelowych kolorach, ale sama nie mam odwagi na zmiany :))

    1. Gosiu – byłam w moim rodzinnym miescie w Bydgoszczy. A Ty – gdzie wypoczywałas? Nie zrobiłas jeszcze sprawozdania na blogu? Mi się bardzo podoba wygląd Twojego bloga – minimalistyczny i bardzo spojny. Pozdrawiam serdecznie Beata

  5. Brak mi słów Beatko, by wyrazić, jak cenne są Twoje porady. Obydwoma rękoma jestem za przejrzystością na blogach, ale każdy uczy się na błędach. Jestem tego przykładem. Wciąż coś zmieniam jak np. ostatnio w Fotopstryczku, ale już mi się to nie podoba i znowu w wolnym czasie będę go ulepszała;)
    I dzięki Twoim radom, zapewne nie tylko ja, ale i inne osoby, zaczną kombinować, aby blog był bardziej przejrzysty;) Pozdrawiam Cie cieplutko;) Buziaki;)

    1. Gosiu dziękuję za bardzo miły komentarz. Pozdrawiam serdecznie Beata

  6. Dla mnie szablon to taki szkielet, na którym wiele można zamocować. 🙂

    Zgadzam się, że przejrzystość i czytelność jest bardzo ważna.

  7. szukam szukam i nie mogę znaleźć… czy to możliwe, że w moim szablonie nie ma opcji zmiany wyglądu tytułu posta? w zaawansowanych mam tło kart i pod nim od razu nagłówek z datą. Bardzo będę zobowiązana za pomoc:)

    1. Wiesz co, ja np w tym szablonie mam tytuł posta za nagłowkiem z datą. Może przejedz wszystkie opcje jeszcze raz. A może nazywa się to jakos inaczej? Trudno mi powiedziec, życzę powodzenia i pozdrawiam serdecznie Beata

  8. Dobra robota. Taki poradnik na pewno się przyda nie jednemu blogerowi.

  9. […] mamy do dyspozycji sporo rożnych opcji. Częsc z nich omowiłam we wpisie Jak upiekszyc bloga cz druga. Dzisiaj zajmę się opcją […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *