PORADY, tutoriale Blogger

Moderacja komentarzy i jak mieć więcej komentarzy na blogu?

jak pisać bloga , jak mieć więcej komentarzy na blogu

jak mieć więcej komentarzy na blogu

Co ja w ogóle zmalowałam z komentarzami na tym blogu?

No dobra przyznam się bez bicia. Zniknęły komentarze z kilku (no może kilkunastu) ostatnich wpisów. Ale wszystko wróci na swoje miejsce. A w szczególności linki do blogów komentujących osób. Tylko proszę dajcie mi na to troszczkę czasu.

Oczywiście jak chyba każdy bloger kocham komentarze (szczególnie te zostawiane przez czytelników, a nie przez roboty). Komentarze po prostu dodają mi skrzydeł do dalszego pisania.

Ale co się stało z komentarzami? Dlaczego zniknęły? Po prostu odinstalowałam Intense Debate. To taka “platforma” do zarządzania komentarzami, którą przez jakiś czas testowałam na tym blogu.

Co to jest Intense Debate?

Intense Debate daje możliwość zainstalowania wtyczki Comment Luv na blogach w oparciu o Bloggera. 

Jednocześnie pozwala na  dorzucenie ikonek mediów społecznościowych w komentarzach. Z drugiej strony zmusza komentujących do założenia osobnego konta (no chyba, że ktoś ma już konto na wordpressie).  Pisałam o tym we wpisie:

Mnie interesowała tutaj wtyczka Comment Luv, dlatego że pokazuje linki do najnowszego (lub jednego z najnowszych) wpisów osoby komentującej (w zależności od tego jak została skonfigurowana). To taki  “bonus” dla osób, które poświęcają swój cenny czas, by zostawić komentarz.

Jednak Intense Debate na moim blogu się nie sprawdziło.

Raczej okazało się utrudnieniem dla komentujących (ze względu na konieczność posiadania na nim konta). Ja sama w pewnym momencie poczułam się jego zakładnikiem. Brnęłam w to dalej, by nie stracić pozyskanych w międzyczasie komentarzy.

Ale ponieważ kilka osob skrażyło się, że nie są w stanie  zostawić u mnie komentarza, postanowiłam skonczyć z Intense Debate. Teraz potrzebuję jeszcze trochę czasu i odrobinę Waszej wyrozumiałości, by wszystko wróciło do normy. 

Bilans eksperymentu: Wasze komentarze są na moim koncie Intense Debate. Powolutku będę je przenosić ręcznie do odpowiednich wpisów (z linkami do blogów ich autorów). Dlatego ta prośba o wyrozumiałość i cierpliwość. 

Wtyczka Comment Luv.

Co warto wynieść z tej lekcji, czyli kilka moich uwag odnośnie komentowania i komentarzy.

Sama wtyczka Comment Luv nie jest zła (choć odinstalowałam ją ze swoich blogów  i na Bloggerze i na wordpressie). Dla przykładu: ktoś zrobił zestawienie najpopularniejszych wtyczek do wordpressa stosowanych na poczytnych amerykanskich blogach. Wtyczka Comment Luv  znajduje się na tej liście na wysokiej pozycji. 

 

Jak ropoznać bloga z zainstalownym Comment Luv? Pod polem, w którym wpisujemy komentarz pojawia sie taka ikonka Comment Luv

Dlaczego warto komentować na blogach z wtyczką Comment Luv? 

Co więcej, jeżeli traficie (jako czytelnik) na fajny (lub raczej znany) blog z zainstalowaną  wtyczką Comment Luv, zostawcie na nim swój komentarz. A może nawet zanotujcie sobie jego adres i wracajcie na niego od czasu do czasu (by dorzucić kolejny komentarz). Dlaczego?

Bo w ten sposób będziecie pozyskiwać linki do swoich najnowszych wpisów. W zależności od ustawien na danym blogu: będa to linki do Waszego najnowszego postu lub do wyboru jednego z ostatnich.

Jakie to ma znaczenie?

  • Po pierwsze jest to dobry sposob na szybsze zaindeksowanie, czyli dodanie do zasobów Google najnowszych postów (zdobywacie do nich link z popularnego bloga). Jak to się dzieje?  Jeżeli blog z wtyczką Comment Luv, na ktorym zostawiliście komentarz jest popularny, regularnie aktualizowany i  ma wysoką pozycję w Google: wyszukiwarki przeglądają go często. Może więc w ten sposob szybciej dotrą na Waszą stronę.
  • Po drugie: z punktu widzenia SEO uzyskujecie bardziej zróżniocowany profil linków przychodzących. Co to oznacza? Ano to, że zdobywacie w ten sposób linki prowadzące do różnych wpisow, a nie tylko do samej strony głównej (czyli na postawowy adres bloga typu www.mójblog.blogspot.com ). Skądinąd o sile blogów w sieci decyduje własnie ilość podstron i częstotliwość ich aktualizacji (czyli jak często publikujemy coś nowego). Dlatego tak wiele firm zabiera się za prowadzenie blogów.

Oczywiście pozycjonerzy kochają wtyczkę Comment Luv  tyle że… na cudzych blogach. I to właśnie z powyższych powodów. Niektórzy wręcz proponują listy blogów, na których opłaca się komentować, po ty by lepiej wypozycjonować własną stronę.

Gdy zostawiacie komentarz na blogu z zainstalowaną wtyczką Comment Luv po wprowadzeniu adresu URL Waszej strony, zobaczycie link do Waszego najnowszego wpisu.

Jeżeli zaś sama ją odinstalowałam Comment Luv na Bloggerze to ze względu na utrudnienie, jakie stanowiła dla osob  chcących zostawić komentarz. (czyli koniecznosc posiadania konta na Intense Debate).

Na wordpressie zainstalowanie Comment Luv jest dużo prostsze.

Nie ma potrzeby dodawania Intense Debate. Ale zawsze to kolejna, niekoniecznie niezbędna wtyczka i dodatkowe obciążenie dla ładowania się strony. A im szybciej ładuje się dana strona, tym lepiej i tym lepsze doświadczenie użytkownika. A sam fakt, że dany blog ma zainstalowaną Comment Luv niekoniecznie docenią czytelnicy.

Jak mieć więcej komentarzy na blogu?

Komu zas zależałoby na przyciągnięciu większej ilości komentarzy na swojego bloga zdradzę mały sekret:

[Tweet “Najwięcej komentarzy mają osoby, które same dużo komentują.”]

Skądinąd to dobra i przyjemna forma promocji i budowania kontaktów w blogosferze (choć czasochlonna). 

Z drugiej strony znam  całkiem popularne blogi, które mimo tego, że są często cytowane i polecane, mają niewielką ilość komentarzy. Zauważyłam jednak, że ich autorzy niewiele komentują u innych (i nie odwzajemniają zostawionych komentarzy). To moja prywatna obserwacja. Może tu się mylę. Jeżeli tak, wyprowadzcie mnie z błędu.

jak mieć więcej komentarzy na blogu

Ustawienia komentowania na Bloggerze.

Ale jak już jesteśmy w temacie komentowania przejżyjmy na szybko, co można zrobić w ustawieniach komentowania na Bloggerze i jakie wtyczki zarządzające komentarzami warto mieć na wordpressie:



W Bloggerze, aby pozmieniać coś w Ustawieniach komentowania wchodzimy w Ustawienia, Posty i komentarze:

Jak wyłączyć weryfikację obrazkową przy komentarzach na Bloggerze?

Po to, żeby ułatwić czytelnikom zostawianie komentarzy warto pokusić się o zdjęcie weryfikacji obrazkowej. To jeden klik, a ułatwi zadanie komentującym. Na pytanie włącz weryfikację obrazkową odpowiadamy: NIE.

Czy wybrać moderację komentarzy?

 
Warto zastanowić się:

  • czy chcecie moderować komentarze przed ich opublikowaniem (mamy wybór między: ZAWSZE, CZASAMI, NIGDY), 
  • czy zdecydujecie się na publikowanie wszystkich przychodzących komentarzy (także tych z nachalnymi nawoływaniami do polubienia czyjegoś bloga czy Facebooku). Wtedy porządek będziecie mogli zrobić pózniej. 

Ja ostatnio wyłączyłam moderację, dlatego, że nie zawsze mam możliwość akceptowania na bieżąco przychodzących komentarzy. 

Niemniej na niektorych blogach widzę odwrotne zjawisko tj. włączanie moderacji po nieprzyjemnym zdarzeniu z niezbyt kulturalnymi komentarzami. To chyba trzeba przetestować samodzielnie (i wiele zalezy od popularności bloga. Im popularniejszy blog, tym więcej hejterów. Takie dziwne prawo przyciągania).

Kto może komentować na moim blogu?

Tu macie do wyboru kilka opcji np: Każdy? Zarejestrowany użytkownik? 

Ja wybrałam tę pierwszą opcję, bo pozwala komentującym m.in. na zostawienie linka do swojej strony (spójrz na zdjęcie powyzej). Jednocześnie pozwala ona na komentowanie osobom anonimowym, więc czasami również anonimowym trollom (ale nie popadajmy w przesadę).

Kiedys zaprzyjazniona blogerka, która wybrała drugą opcję (czyli zarejestrowany użytkownik) narzekała, że za każdym razem gdy chce zajrzeć na bloga osoby komentującej, musi bawić się w detektywa: wchodzi na jej konto Google i szpera w poszukiwaniu linka do jej bloga.

No i jeszcze pod komentarzami mozecie dodać jakieś sympatyczne zdanie, które zachęci Waszych czytelników do zostawienia komentarza.
 

Wtyczki do zarządzania komentarzami na wordpressie.


Aksimet.

Jeżeli chodzi o wordpressa: warto zainsalować u siebie Aksimeta. To podstawowa wtyczka do zarządzania komentarzami (zainstalowana pierwotnie na każdym nowym blogu). Dla jej uruchomienia potrzeba zdobyć klucz (czyli get a wordpress key). Ten klucz jest bezpłatny (wbrew obiegowej opinii).

Sama przez długie miesiące byłam przekonana, że uruchomienie Aksimeta jest odpłatne. Tymczasem w fazie jego instalacji po prostu trzeba przejść przez planszę z prośbą o darowiznę, ktorą wystarczy  wyzerować.

Inne wtyczki na wordpress. 

Jeżeli Aksimet wyda Wam się nie wystarczający można dorzucić inne wtyczki jak np:

  • Growmap anti spambot plugin, którego zadaniem jest wyłapanie spamowatych komentarzy wysyłanych przez roboty. Najczęściej działa ona w ten sposób, że prosi komentujących o zakreślenie rubryki: “nie jestem robotem”. Roboty robić tego nie potrafią. Z własnego doświadczenia jednak wiem, że sporo czytelników po prostu nie zwraca uwagi na tę rubrykę, przeacza ją, a potem skarży się, że trudno zostawić komentarz na danym blogu. 
  • Wtyczka Subscribe to comments reloaded,  która daje czytelnikowi możliwość “zasuskrybowania” się na kolejne komentarze pod danym wpisem. Co może skłonić go do powrotu na daną stronę, jeżeli  pod postem, pod którym zostawił komentarz, wywiąże się jakaś ciekawa dyskusja.
  • No i wtyczka Disqus coraz popularniejsza, obecna zarowno na blogach w oparciu o Bloggera jak i wordpressa.

A jeżeli macie jakieś inne fajne sposoby pozyskiwania komentarzy,  porady czy przemyslenia w tym zakresie proszę podzielcie się nimi w komentarzach. Te zawsze dodaja mi skrzydeł.


Pozdrawiam serdecznie

Beata

 

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook: TWOJA MARKA NA INSTAGRAMIE

O AUTORZE

Jestem blogerką, emigrantką, poczwórną mamą. Kobietą, która nie jednego w życiu doświadczyła, z niejednego pieca jadła chleb.

Od prawie 20 lat mieszkam na emigracji we Francji, w Paryżu.

Uważam, że emigracja to dobra szkoła życia i wymagająca, choć bardzo skuteczna lekcja pokory. Ale też wewnętrznej siły i zdrowego dystansu do samego siebie i momentami wystawiającej nas na próby codzienności.

Jestem tu po to, by pomóc Ci lepiej pisać, skuteczniej docierać do czytelnika, wywołać większe zaangażowanie w social mediach. Czasami rozśmieszę lub zmotywuję.

Ale równolegle do Vademecum Blogera jestem autorem kilku niezależnych miejsc w sieci.

Ponieważ wiele osób pyta się mnie, jak mimo 4 ciąży i 40 - stki na karku udało mi się zachować linię nastolatki, uruchomiłam kanał na YouTube o zdrowym gotowaniu - bezglutenowo - bezmlecznie.

Znajdziesz mnie również na blogu BeataRed.com i powiązanym z nim Instagramie, gdzie piszę bardziej osobiście o Paryżu i mojej pasji, jaką jest nauka języka francuskiego.

A jeżeli interesują Cię praktyczne porady o tym, jak budować swoją obecność w sieci zapraszam na mój kanał na You Tube z blogowymi tutorialami.

(9) Komentarzy

  1. Świetny wpis! Jak zawsze z zaciekawieniem przeczytałam. Pozdrawiam serdecznie 🙂

  2. No i świetnie :))))
    Świetnie, że już wiemy, czego nie należy robić. Ja tam się nie gniewam:))))))
    Beatko, Twoje posty są (tak sie teraz mówi – MEGA), a do tego chciałam Ci powiedzieć, że Twój nowy Layout jest rewelacyjny!
    No to buziaki!
    Ania

  3. Wydaje mi się właśnie, że Disqus ostatnio podbija blogi. Nie do końca go lubię, ale już się przyzwyczaiłam.

  4. Ja mam pytanie do Specjalistki:)
    Od pewnego czasu nie mogę komentować blogów zbudowanych na wordpressie. Przykładowo na tym Twoim blogu mogę zamieścić komentarz, a na Modzie na bio już nie. Po wpisaniu moich danych w rubryki i treści komentarza, enter przenosi mnie na szczyt strony a komentarz znika. To mi utrudnia życie, bo nie mogę komentować ulubionych blogów.
    Masz może pomysł, jak to zmienić? Możesz odpisać na priv margaritumxx@gmail.com. Będę wdzięczna za pomoc:))

  5. Bardzo pomocny wpis dla początkujących jak ja. 🙂 Dziękuję

  6. Super! Ale Sylwia gapka znów czegoś nie wie, nie umie, nie potrafi wyszukać w necie. Mianowicie- jak zorganizować sobie wpis pod komentarzami, z podziękowaniem/prośbą o pozostawienie po sobie śladu? Jeśli masz czas, chęć i cierpliwość- napisz: s.pomocka@o2.pl Wdzięczność ma będzie wielka:)

  7. Agu Wróbel says:

    hej. ja mam takie pytanie odnośnie komentarzy. mogłabyś mi powiedzieć jak zrobić takie coś aby tekst autora wpisu który piszemy do wiadomości dla czytelników znajdował się się nad polem do dodawania komentarzy? czy jest się w stanie coś takiego wykonać? bardzo proszę o odpowiedź 😉

  8. Nie wiesz może jak ustawić sortowanie komentarzy od najnowszego do najstarszego zamiast odwrotnie jak to jest domyślnie.

  9. Dzięki za wpis, dużo celnych uwag. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *