Jakie blogi czytacie? Czyli przedłużmy sobie Share week.

jakie blogi czytacie
jakie blogi czytacie

Chyba nikogo nie będę musiała długo przekonywac do tego, że skoro blogujecie, to warto czytac (a przynajmniej podczytywac) inne blogi. Dla opornych kilka argumentow nie do zbicia:

 • Lepsze pisanie bierze się z lepszego (i częstszego) czytania. Z kolei im lepiej piszemy, tym chętniej czytają nas inni. Przy okazji warto sięgac po coraz to nową lekturę (może odmienną od tej zwyczajowej) dla wzbogacenia własnego stylu i rozszerzenia horyzontow.
 • Nikt nie ma monopolu na dobre pomysły. Dlatego waro podglądac inne blogi (pod kątem poruszanych tematow, stosowanych rozwiązan technicznych). A nie tylko ograniczac się do wąskiej niszy. Bo wychodząc poza własne podworko, macie większą szansę na podłapanie (czy podejrzenie) jakiegos rozwiązania, pomysłu, ktory przeniesiony na własne poletko (po zaadaptowaniu, doprawieniu we własnym sobie) okaże się strzałem w 10-tkę. W ten sposob stajecie się nowatorem (pionierem). A do odważnych swiat należy. Nie jeden biznesmen w ten sposob zbił fortunę.
 • Ten, kto ma szersze horyzonty, ma więcej ciekawych rzeczy do podzielenia się z czytelnikami. Zyskuje na tym blog (i czytelnicy).  
 • Warto podpatrywac to: co i jak piszą inni. Jak najbardziej inspirowac się, ale nie kopiowac. I to nie tylko dlatego, że to nieładnie (lub że to plagiat). Po prostu nie tędy droga do stworzenia własnego unikalnego stylu. Bez tego zas nie ma rozpoznawalnych blogow.
 •  Czytanie i komentowanie na innych blogach to rownież dobre kontakty międzyludzkie. A te w blogosferze są niezastąpione. Bo kto lepiej zrozumie blogera, pocieszy, poradzi, zmotywuje, jak nie … inny bloger. 


Dzięki zaprzyjaznionym blogerkom włoczkowym w ciągu kilku miesięcy zrobiłam postępy w dzierganiu, o jakich wczesniej nawet nie marzyłam. Tyle, że wczesniej nikt i nic mnie do nich nie motywowało.


Niektorzy mowią, że blogosfera to takie wzajemne kołko adoracji. I cos w tym jest. Ale czy ktorykolwiek z blogerow z dużym stażem wytrwałby w blogowaniu (do osiągnięcia taaaaaaaaaaaaaaakiego stażu) bez solidnego wianuszka pochlebcow. 

Ale uwaga: im dłużej blogujemy, tym silniej jestesmy narażeni na krytyki. To sygnał, że nasz blog staje się coraz bardziej zauważalny w blogosferze.

Warto miec oczy i uszy szeroko otwarte i ciągle się rozwijac. Bo kto nie idzie naprzod, cofa się. Tymczasem tyle ciekawych rzeczy dzieje się w blogosferze. Trudno to wszystko samemu przeczesac, przekopac (gołymi rękowa, bez łopaty). Linki do ciekawych stron, blogow, czy wpisow polecane przez inne osoby, ułatwiają to zadanie.


Zauważcie, że wielu blogerow regularnie (raz w tygodniu czy w miesiącu) robi podsumowania ciekawych wpisow innych autorow znalezionych w sieci. Takie posty cieszą się sporym zainteresowaniem (i to nie tylko poleconych w nich autorow). Bo to kopalnia przydatnych informacji dla czytelnikow. A że jeszcze w przyszłosci może zaowocowac linkiem zwrotnym od poleconego blogera (ktory zapragnął się zrewanżowac) …

Ponieważ nie wszystko da się samemu przekopac, dlatego chicałabym zachęcic Was do podzielenia się namiarami na ciekawe blogi, ktore udało się Wam wypatrzec w sieci. Chocby dla samej przyjemnosci czytania, dla rozwoju …

Z taką inicjatywą wyszedł ostatnio (i to po raz kolejny) Andrzej Tucholski Jest kultura   Tzw Share Week (może cos obiło się Wam o uszy). Polega to na wzajemnym poleceniu sobie 3 – 5 autorow (blogerow czy vlogerow).  

Ja w ten sposob dotarłam na bloga pomysłodawcy tej akcji. Teraz mam nadzieję trochę się na nim ukulturalnić, a przynajmniej dowiedzieć się czegoś o kulturze.  W ramach tego tygodnia wielkiego linkowania trafiłam rownież na inne ciekawe blogi. Dlaczego by go nie przedłużyc? 

Jeżeli napisaliscie wpis (z Waszymi typami) na Share Week możecie go podlinkowac pod tym wpisem. Jeżeli jeszcze tego nie zrobilisice, możecie to nadrobic i podlinkowac w tym samym miejscu. 

To rownież fajny pomysł na kolejny wpis na blogu. Ja podczepiam moją własną listę (z Moda na bio). Gorąco zapraszam Was do udziału. 

I jeszcze: 

Tu link do wpisu z podsumowaniem na Jest kultura

Pozdrawiam

5,015 total views, 31 views today

Zapisz się na Newsletter

 • Anonymous

  Zgadza się, blogi to miejsce gdzie można się wiele dowiedzieć. Szczególnie jeśli ich właściciele specjalizują się w danym temacie. Lubię czytać blogi o rozwoju osobistym, m.in. michalpasterski.pl i http://www.styl-zycia.com.pl

 • Jak kogoś interesuje tematyka marketingowa (chociażby żeby promować i rozwijać swój blog), to polecam listę 40 najlepszych polskich blogów na temat marketingu internetowego: http://takaoto.pro/blogi-marketing-internetowy-seo/

 • kasia

  Z blogów można czerpać inspirację. Ostatnio zaczęłam czytać blog parentingowy mumandthecity, bo zostałam matką. Chociaż dość często zaglądam na blogi kulinarne 🙂