jak zbudowac bloga, pomoc techniczna, tutoriale Blogger

Gdzie założyć bloga za darmo? Czy warto zakładać bloga na Bloggerze?

Gdzie założyć bloga za darmo? Czy warto zakładać bloga na Bloggerze?

Gdzie założyć bloga za darmo? Czy warto zakładać bloga na Bloggerze?

Jest to bardzo proste. Zresztą zobaczycie sami w poniższym tutorialu. Oczywiście wziąwszy pod uwagę, że wszystko jest trudne, zanim stanie się proste.

Co przemawia za założeniem bloga na Bloggerze? 

  • To chyba jedyna platforma, na której można założyć bloga za darmo i coś na tym zarobić, dzięki zamieszczaniu reklam. A to z kolei najprostsza forma spieniężenia wysiłków włożonych w budowanie bloga. Choć niekoniecznie najefektywniejsza. Więc spokojnie. Nie spodziewajcie się z tego kokosów.
  • Ponadto na Bloggerze możecie zorganizować bloga według własnego uznania. Przez co chcę powiedzieć, że macie tu spore możliwości manewru, łącznie z ingerencją w kod HTML. Z racji popularności Bloggera w siecie znajdziecie liczne tutoriale, o tym jak dorzucić do niego to czy owo, zindywidualizować, upiększyć itp. A macie możliwość:
  • dorzucenia m.in. licznych widgetów – więcej niż na również darmowym wordpress.com,
  •  dorzucenia przycisków mediów społecznościowych, 
  • zainstalowania innego szablonu – to prawda, że ich wybór na Bloggerze jest ograniczony,
  • zgłoszenia Waszej strony do Narzędzi dla webmasterów (Google Search Console) i Google Analytics (na wordpress.com chyba nie ma takiej możliwości, na wordpress.org – tak) i poczuć się webmasterem pełną gębą. 
  • Co jest świetną okazją do nauczenia się wielu nowych rzeczy. Ale jeżeli nie chcecie, nie musicie niczego zmieniać w dostarczonym szablonie i Wasz blog będzie działał, a Wy całkiem intuicyjnie będziecie się po nim poruszać i rozwijać go.

Istnieją inne dobre platformy do blogowania:

Na pewno starając się dowiedzieć czegos więcej o prowadzeniu bloga, nie raz natrafiliście na nazwę o wordpress. Ale uwaga wordpressy są 2.

  • Jeden bezpłatny – wordpress.com. Tu stworzenie i prowadzenie bloga jest rownież bardzo proste i intuicyjne.
  •  Drugi to wordpress.org, który wymaga zakupu własnej domeny i hostingu. Ale nie są to znowu zaporowe ceny – w moim przypadku – korzystam z usług francuskiej firmy ovh, jestem emigrantką (po części z wyboru, w większości z przypadku) – to około 30 euro rocznie. Samo prowadzenie bloga nie jest zbyt skomplikowane. Wszystko można załatwić odpowiednią wtyczką, a tych są dostępne tysiące.

Jak rozpoznać blogi oparte na wordpressie?

Na dole strony znajdziecie informację w stylu: Powered by wordpress.

No i jeszcze trochę szerzej o obu wordpressowskich platformach:

WordPress.com. 

  • Tu podobnie jak na Bloggerze, założenie bloga nic nie kosztuje. 
  • Nie będziecie mieć natomiast możliwości dołączenia reklam i 
  • macie bardziej ograniczone możliwości ingerencji w formę bloga za darmo (choć dużo więcej niż na Bloggerze dostępnych szablonów). 
  • Ale już nie możecie dodać bloga do Narzędzi dla webmasterów (Google webmaster tools, dzisiaj Google Search Console) czy do Google Analytics.

 Ale ta platforma niezaprzeczalnie ma swoje zalety

  • Wszystko jest tu podane w prosty sposób (dosłownie na tacy), intuicyjnie.
  • Blogi w oparciu o wordpress.com są przyjazne wyszukiwarkom. I to nie tylko moja prywatna obserwacja łatwiej generują ruch. Przez co chcę powiedzieć, że jeżeli założycie 2 blogi: jeden na Bloggerze, drugi na wordpress.com, ten drugi przy podobnej strategii, tematyce, w porównywalnym czasie itp będzie odnotowywał większą ilość wejść. 
  • Ale niestety na pewnym etapie możliwość ingerencji w bloga i dopasowania go do wymarzonego ideału się kończą. Przynajmniej bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

 Inna platforma to wordpress.org. 

  • Tu założenie bloga wymaga wykupienia własnej domeny i opłacenia hostingu. To koszty ponawialne co rok. 
  • A poza tym macie tu do dyspozycji (z racji ogromnej popularności tej platformy) wiele wtyczek, łatwych do zainstalowania, ciągle aktualizowanych i ulepszanych, najczęściej darmowych, a przynajmniej w podstawowym zakresie. 

Jeżeli zas zaczynasz przygodę z blogowaniem, chcesz zorientować się o co w tym w ogole chodzi, wybierając Bloggera nie ponosisz żadnych kosztów, a masz perspektywę ewentualnych zarobków, która powinna zmotywować Cię do pracy. A tej na pewno trzeba będzie włożyć sporo. Dorzućcie jeszcze sporo cierpliwości, wytrwałości, sporą dozę dyskretnego marketingu, a macie przepis na popularnego bloga z sukcesem.

Jak więc założyć bloga na Bloggerze?

To miało być tematem tego wpisu. Ale tyle się rozpisałam.

  • Po pierwsze musisz założyć konto na Google.

W przyszłości możesz chcieć zintegrować Twojego bloga z kontem Google, chociażby po to, by zwiększyć jego zasięg. Jeżeli chcesz pisać incognito, tworząc konto Google możesz wybrać sobie jakiś enigmatyczny pseudonim (złożony z 2 słów np jak w moim przykładzie pani Hardaska).

Ale przejdźmy juz do tutorialu:

TUTORIAL

Pojawi Ci się budująca maksyma Google: Jedno konto. Wszystkie uslugi. Jeżeli jeszcze nie masz konta Google lub chcesz utworzyć nowe na potrzeby prowadzenia bloga kliknij na Utwórz konto.

gdzie założyć bloga za darmo? blog na Bloggerze
  • Teraz musisz stworzyć konto Googe.

W tym celu trzeba uzupełnić podana listę wpisując imię, nazwisko (możesz wybrać tu pseudonim np Pani Hardaska – to ja), wymyślić swój adres mailowy (na gmail), stworzyć w miare silne hasło (najlepiej w formie kombinacji literek i cyferek i to przynajmniej 8-u) i uzupełnić pozostałe dane. Jeszcze będziesz musiał dowieść, że nie jesteś robotem (czyli przepisać odpowiednie cyferki). Gdy to wszystko bedzie gotowe, pozostaje Ci kliknąć na Następny krok. I jesteś już planszę dalej.

gdzie założyć bloga za darmo? blog na Bloggerze

 
  • Teraz zaczynasz pracować nad Twoim publicznym profilem Google. Dodaj zdjęcie. Wiedz, że bedziesz mogł je zmienić w dowolnej chwili. Profil ze zdjęciem  na pewno prezentuje się lepiej. 

gdzie założyć bloga za darmo? blog na Bloggerze

  • Teraz gdy profil Google jest gotowy, możesz powrócić do Bloggera. W tym celu po prostu kliknij Powrót do Bloggera. Logiczne, prawda?
  • Teraz musisz zdecydować czy będziesz publikował pod imieniem i nazwiskiem podanym w profilu Google (prawdziwym lub fikcyjnym, tak jak ja stworzyłam to w przykładzie – Pani Hardaska). 
  • A może chcesz stworzyć inny profil (pseudonim) pod potrzeby Bloggera. Jeżeli tak – przełącz się na ograniczony profil Bloggera.
  • Przełaczyłeś sie na ograniczony profil Bloggera. Możesz wybrać tu nazwę (pseudonim), pod którym będziesz publikował wpisy. Później będziesz mógł zmienić zdanie. I z powrotem przełączyć się na profil Google Plus.  
  • Tym bardziej, że w miarę jak bedziesz promował swojego bloga, będzie zależało Ci na zdobywaniu nowych obserwatorów również w Google Plus.
  • No a teraz, jeżeli zakonczyleś ten etap po prostu
  • Przejdź do Bloggera.

  • Tu i teraz możesz stworzyć swój pierwszy blog. W tym celu kliknij na “Nowy blog”.
  • Teraz możesz zacząć tworzyć Twojego bloga. Czy pomyślałeś nad nazwą? Tytuł  będziesz mógł później zmienić, ale adres URL jaki wybierzesz, taki pozostaje. Najlepiej, by nie był zbyt długi i skomplikowany. Wybierz coś, co będzie się łatwo kojarzyło i zapamiętywało. Daj sobie chwilkę czasu na zastanowienie.
  • Kolejny etap to wybór szablonu. Później będziesz mógł go zmienić. Blogger nie ma w tym zakresie zbyt dużego wyboru (Ale możesz poszperać po internecie. Z racji dużej popularności Bloggera współgrających z nim szablonów jest pod dostatkiem). Ale nawet korzystając z tego, co jest możesz, grzebiąc, dodając własne zdjęcia w nagłówku, stworzyć coś, co wyróżni się na tle innych.

gdzie założyć bloga za darmo? blog na Bloggerze

  • No i gotowe. Ale to dopiero początek, mam nadzieję długiej i owocnej przygody z blogowaniem.

Pozdrawiam gorąco. I dziękuje, że do mnie zajrzeliście.

Beata

 

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook: TWOJA MARKA NA INSTAGRAMIE

O AUTORZE

Jestem blogerką, emigrantką, poczwórną mamą. Kobietą, która nie jednego w życiu doświadczyła, z niejednego pieca jadła chleb.

Od prawie 20 lat mieszkam na emigracji we Francji, w Paryżu.

Uważam, że emigracja to dobra szkoła życia i wymagająca, choć bardzo skuteczna lekcja pokory. Ale też wewnętrznej siły i zdrowego dystansu do samego siebie i momentami wystawiającej nas na próby codzienności.

Jestem tu po to, by pomóc Ci lepiej pisać, skuteczniej docierać do czytelnika, wywołać większe zaangażowanie w social mediach. Czasami rozśmieszę lub zmotywuję.

Ale równolegle do Vademecum Blogera jestem autorem kilku niezależnych miejsc w sieci.

Ponieważ wiele osób pyta się mnie, jak mimo 4 ciąży i 40 - stki na karku udało mi się zachować linię nastolatki, uruchomiłam kanał na YouTube o zdrowym gotowaniu - bezglutenowo - bezmlecznie.

Znajdziesz mnie również na blogu BeataRed.com i powiązanym z nim Instagramie, gdzie piszę bardziej osobiście o Paryżu i mojej pasji, jaką jest nauka języka francuskiego.

A jeżeli interesują Cię praktyczne porady o tym, jak budować swoją obecność w sieci zapraszam na mój kanał na You Tube z blogowymi tutorialami.

(3) Komentarze

  1. Bardzo ciekawe i pomocne przy tworzeniu bloga
    pozdrawiam Grażyna

  2. Jak dla mnie to blogger daje całkiem fajne możliwości, trzeba tylko wiedzieć jak grzebać w kodzie (albo mieć kogoś, kto pogrzebie za nas). Co ciekawe nie wszyscy znani i zarabiający na blogowaniu blogerzy przenoszą się na wordpressa, są tacy, którzy zostają na blogerze i tylko wykupują własną domenę – i ja zrobiłam tak samo 🙂 Jest to o wiele mniejsza inwestycja finansowa niż domena i hosting, który po przekroczeniu pewnej ilość UU robi się coraz droższy. Dla blogerów nie zarabiających dużo na blogowaniu jest to naprawdę fajne rozwiązanie.
    Pozdrawiam 🙂

  3. po prostu świetnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *