jak zbudowac bloga

Jak napisać stronę O mnie

Strona o Mnie, jak pisac bloga
jak napisać stronę o mnie, Strona o Mnie


Dlaczego warto przygotować na blogu stronę O MNIE?


Bo jeżeli ktoś polubi Twojego bloga, to prawdopodobnie zechce dowiedzieć się czegoś więcej o jego autorze.
A jeżeli masz kompetencje w danej dziedzinie (poparte odpowiednim papierkiem lub nie, albo poparte doświadczeniem zawodowym), to jak najbardziej uwiarygodnisz to, co piszesz.

O czym napisać na stronie O MNIE?


1. Po pierwsze nie pisz tak, by wiało nudą: sucho lub zbyt pretensjonalnie.


2. Pisz z humorem.

Odrobina dystansu do samego siebie jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Nawet najpoważniejszym politykom dodaje uroku. Pamiętacie Billa (Clintona) z saksofonem?

 
3. Pisz naturalnie. Po to, by lekko się czytało.
 
Pisz, tak jak mówisz. No chyba, że klniesz jak szewc. Wtedy daj sobie na wstrzymanie. Pisz naturalnie, bez silenia się na sztuczność, bez udawania kogoś zupełnie innego. No bo niby po co? Przecież ludzie przychodzą tu dla Ciebie. Dlatego bądź sobą. Nie tylko na stronie “O Mnie”, ale i na całym blogu. W końcu w blogowaniu chodzi o stworzenie własnego, jedynego w swoim rodzaju, niepowtarzalnego stylu. Nawet jeżeli nie wszystkim nim podpasujesz.
 

4. Postaraj się napisać Twoją stronę “O Mnie” w ciepłym, serdecznym tonie.

By słowa płynęły z niej od serca. By czytelnik utwierdził się w przekonaniu, że Twój blog jest miejscem, w którym czuje się dobrze i do którego zagląda z przyjemnością. A jego gospodarz (czyli Ty) jest osobą życzliwą, otwartą na ludzi i ich problemy. Która chętnie dzieli się z innymi. Na tym właśnie polega istota blogowania.  

5. Dodaj Twoje zdjęcie.

Takie sympatyczne. Choćbyś był najpoważniejszym z poważnych specjalistów z bardzo poważnej dziedziny. Odrobina uśmiechu wcale nie ujmie Ci wiarygodności. 

6. Jeżeli pisanie o sobie nie przychodzi Ci latwo. Jeżeli czujesz się z tym niezręcznie, napisz o tym, jak zaczęła się Twoja przygoda z blogowaniem. Skąd wziął się cały ten pomysł i tematyka bloga. Może przypomni Ci się tutaj jakaś mała anegdotka. A dalej pójdzie już z górki


7. Może masz do opowiedzenia sympatyczną anekdotkę związaną z Twoją osobą. 

To zawsze ociepla wizerunek i przybliża. Zwłaszcza jeżeli pokażesz czytelnikowi, że potrafisz wyjść z siebie, stanąć obok i spojrzeć na swoją skromną osobę z odrobiną zdrowego dystansu. Czemu nie miałbyś puścić oka do czytelnika. A gdyby Twój blog był tym miejscem, w którym internauta poprawi sobie humor. 

8. Możesz napisać o swoich drobnych przywarach. 

Np ja mimo, że od 10 lat mam prawo jazdy, nie umiem nawet odpalić samochodu. Ach te kobitki. Wcale korona Ci z głowy nie spadnie, jeżeli napiszesz o swoich niedoskonałościach. Za to przybliżysz się do czytelnika.  Kiedy odkrywasz przed nim rąbek tajemnicy, kiedy wtajemniczasz go w coś bardziej osobistego, to siłą rzeczy zbliża ludzi do siebie. 

9. Gdy nawet to idzie jak po grudzie, spróbuj stworzyć np listę rzeczy, które lubisz.

Taka lista zamiast Ciebie powie czytelnikowi coś o Tobie. Np 5 rzeczy, które najbardziej lubisz, z czego jesteś dumny w swoim życiu lub co zabrałbyś ze sobą na bezludną wyspę. Pisząc o tym, co Cię pasjonuje prawdopodobnie łatwiej rozkręcisz się i pokonasz skrępowanie. A dalej pójdzie już z górki.

Listy mają tę zaletę, że dobrze się je czyta, jeszcze lepiej skanuje wzrokiem (a wiele osób właśnie tak przegląda strony w internecie). No i samo pisanie listy idzie dużłatwiej.

A jeżeli już jesteśmy przy zabawnych historiach, przyznam się, że przez wiele miesięcy zabierałam się do napisania strony “O Mnie”. Gdy tylko to uczyniłam, wymądrzam się “jak to zrobić“. Na swoją obronę mam to, że “na okoliczność” obejrzałam (podejrzałam) wiele takich stron. Jedne chwyciły mnie za serce, inne zupełnie mnie nie przekonały. Ale wszystkie te, które mi się spodobały miały kilka wspólnych cech:


  • były napisane ciepło, szczerze, serdecznie,
  • bez sztucznego puszenia piórek, zbędnego nadymania się,
  • czasami z lekką dozą humoru,
  • czuło się, że płynęly od serca i dlatego dobrze się je czytało.


Mam nadzieję, że podsunie Ci to jakiś pomysł. Powodzenia.

Pozdrawiam serdecznie.

Beata

Jeżeli macie ochotę zostać ze mną na dłużej, zapraszam Was serdecznie do zapisywania się na mój świeżutki newsletter.

A na blogu przeczytacie m.in.: 

 

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook: TWOJA MARKA NA INSTAGRAMIE

O AUTORZE

Jestem blogerką, emigrantką, poczwórną mamą. Kobietą, która nie jednego w życiu doświadczyła, z niejednego pieca jadła chleb.

Od prawie 20 lat mieszkam na emigracji we Francji, w Paryżu.

Uważam, że emigracja to dobra szkoła życia i wymagająca, choć bardzo skuteczna lekcja pokory. Ale też wewnętrznej siły i zdrowego dystansu do samego siebie i momentami wystawiającej nas na próby codzienności.

Jestem tu po to, by pomóc Ci lepiej pisać, skuteczniej docierać do czytelnika, wywołać większe zaangażowanie w social mediach. Czasami rozśmieszę lub zmotywuję.

Ale równolegle do Vademecum Blogera jestem autorem kilku niezależnych miejsc w sieci.

Ponieważ wiele osób pyta się mnie, jak mimo 4 ciąży i 40 - stki na karku udało mi się zachować linię nastolatki, uruchomiłam kanał na YouTube o zdrowym gotowaniu - bezglutenowo - bezmlecznie.

Znajdziesz mnie również na blogu BeataRed.com i powiązanym z nim Instagramie, gdzie piszę bardziej osobiście o Paryżu i mojej pasji, jaką jest nauka języka francuskiego.

A jeżeli interesują Cię praktyczne porady o tym, jak budować swoją obecność w sieci zapraszam na mój kanał na You Tube z blogowymi tutorialami.

(4) Komentarze

  1. Piotr Koszecki says:

    Nie rozumiem dlaczego na swoich stronach mamy pisać o Tobie, a nie o sobie. Trochę dziwne?

    😉

    1. Piotr, hi hi hi, à ja mam refleks szachisty, dopiero po 10 minutach zakumalam. Pozdrawiam serdecznie Beata

  2. Pati Lipinska says:

    Chciałabym Ci podziękować za ten wpis. Właśnie tworze swojego drugiego bloga i zastanawiałam się jak fajnie podejść do stronki “o mnie”. Twoje podpowiedzi mnie zainspirowały, dziękuję 🙂

  3. Kinga Kościak says:

    Dziękuję za ten wpis 😉 Właśnie tworzę “O MNIE”. Możesz zerknąć i powiedzieć co myślisz 😉 http://www.kingakosciak.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *